Zupełnie inna szkoła. Skuteczny sposób na edukację?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2020 18:30
Kilka miesięcy temu szesnastoletni Ryszard Kurdej powiadomił swoich rodziców o tym, że rzuca szkołę, ponieważ dostał pracę. Początkowo jego rodzice byli przerażeni. W Polsce do 18. roku życia istnieje obowiązek szkolny.
Audio
  • Jakie możliwości daje szkoła alternatywna? (Reportaż/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Syda Productions

Rysiu dostał jednak pracę w szkole alternatywnej. Polega ona na pomocy młodszym dzieciom w nauce. Okazało się też, że Ryszard może przejść na system edukacji domowej. Rodzice cały czas mieli obiekcje, jednak zapał syna w końcu ich przekonał, by spróbować. Rysiek obiecał, że zda maturę. W ciągu dnia Rysiek pracuje z dziećmi z klas 4-8 w szkole alternatywnej, w której nie ma dzwonków, klasówek, a niektóre przedmioty można zaliczyć on-line.

Szkoła ta, tak jak inne tego rodzaju placówki, realizuje jednak wymaganą przez ministerstwo podstawę programową. Po pracy Rysiu ma czas na swoją edukację. Rodzice tłumaczą, że pozwolili mu na ten eksperyment, bo ważniejsza jest dobra relacja z dzieckiem, niż siłowe wtłaczanie go w system, którego nie lubi.

*** 

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Rysiu rzucił szkołę"
Autorka reportażu: Katarzyna Błaszczyk
Data emisji: 29.05.2020
Godzina emisji: 18.12

Czytaj także

Szkoła niezwykłych możliwości

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 18:55
Młodzież z II liceum Ogólnokształcącego w Oleśnicy pod Wrocławiem ma staże w firmach, może dostawać stypendia refundowane przez biznesmenów, realizować swoje projekty i pasje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szkoła w czasach koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 19:00
Jak koronawirus i sytuacja epidemii zmieniają polską edukację? Czego nauczyli się rodzice, a czego nauczyciele? Co myślą o szkole online uczniowie?
rozwiń zwiń