Emil Karewicz. "Król drugiego planu"

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 19:01
– Szlachetny człowiek, wspaniały profesjonalista i bardzo, bardzo dobry kolega – mówił, wspominając zmarłego w marcu Emila Karewicza Jacek Kałucki. – To jest jeden z najbardziej niewykorzystanych aktorów. To był świetny komik i czarny charakter i amant – podkreślała Teresa Lipowska.
Audio
  • Emil Karewicz – wszechstronny aktor, utalentowany pejzażysta (Reportaż/Trójka)
Od lewej: Jerzy Dukay (Wygodnicki), Emil Karewicz (Motyliński), Mariusz Dmochowski (Sobieniewski), marzec 1982 roku
Od lewej: Jerzy Dukay (Wygodnicki), Emil Karewicz (Motyliński), Mariusz Dmochowski (Sobieniewski), marzec 1982 rokuFoto: NAC/Archiwum Fotograficzne Edwarda Hartwiga

Emil Karewicz zmarł 18 marca w wieku 97 lat. Największą popularność przyniosła mu rola Brunnera w Stawce większej niż życie, oficera gestapo w filmie "Jak rozpętałem drugą wojnę światową" czy króla Jagiełły w "Krzyżakach. 


krzyzacy 663.jpg
Po co szukać prawdy w historycznych filmach?

Przez wiele lat związany był z warszawskimi teatrami, a także z Teatrem Polskiego Radia i popularną audycją "Podwieczorek przy mikrofonie". Aktora, którego data pochówku jest nieznana (ze względu na restrykcje związane z epidemią), wspominają  w reportażu aktorzy Teresa Lipowska i Jacek Kałucki. Z ich opowieści wyłania się obraz człowieka chodzącego swoimi drogami, szlachetnego, bardzo lubiącego malować. – On był w zasadzie pejzażystą, naturalistą, ale również wspaniale rysował karykatury – zdradza aktorka. W audycji skorzystano z nagrań archiwalnych Polskiego Radia. 

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: W cichości
Autor reportażu: Jakub Tarka
Data emisji: 28.03.2020
Godzina emisji: 18.43

gs

Czytaj także

Nie żyje Emil Karewicz. Słynny aktor miał 97 lat

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 10:13
Zmarł aktor Emil Karewicz - poinformował Związek Artystów Scen Polskich. Miał 97 lat. Widzowie zapamiętali go między innymi z roli Brunnera w "Stawce większej niż życie" oraz króla Władysława Jagiełły w "Krzyżakach". Przez wiele lat współpracował z Teatrem Telewizji i Teatrem Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zamieszkał w zbiorowej wyobraźni Polaków". Wspomnienia o Emilu Karewiczu

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 12:57
W wieku 97 lat zmarł Emil Karewicz, popularny aktor filmowy, teatralny i radiowy. Był nazywany "mistrzem epizodu", zagrał w ponad stu filmach. Artystę żegnają ludzie oraz instytucje związane z filmem, teatrem i światem kultury.
rozwiń zwiń