Emil Karewicz. "Król drugiego planu"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Emil Karewicz. "Król drugiego planu"
Od lewej: Jerzy Dukay (Wygodnicki), Emil Karewicz (Motyliński), Mariusz Dmochowski (Sobieniewski), marzec 1982 rokuFoto: NAC/Archiwum Fotograficzne Edwarda Hartwiga

– Szlachetny człowiek, wspaniały profesjonalista i bardzo, bardzo dobry kolega – mówił, wspominając zmarłego w marcu Emila Karewicza Jacek Kałucki. – To jest jeden z najbardziej niewykorzystanych aktorów. To był świetny komik i czarny charakter i amant – podkreślała Teresa Lipowska.

Posłuchaj

Emil Karewicz – wszechstronny aktor, utalentowany pejzażysta (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Emil Karewicz zmarł 18 marca w wieku 97 lat. Największą popularność przyniosła mu rola Brunnera w Stawce większej niż życie, oficera gestapo w filmie "Jak rozpętałem drugą wojnę światową" czy króla Jagiełły w "Krzyżakach. 


krzyzacy 663.jpg
Po co szukać prawdy w historycznych filmach?

Przez wiele lat związany był z warszawskimi teatrami, a także z Teatrem Polskiego Radia i popularną audycją "Podwieczorek przy mikrofonie". Aktora, którego data pochówku jest nieznana (ze względu na restrykcje związane z epidemią), wspominają  w reportażu aktorzy Teresa Lipowska i Jacek Kałucki. Z ich opowieści wyłania się obraz człowieka chodzącego swoimi drogami, szlachetnego, bardzo lubiącego malować. – On był w zasadzie pejzażystą, naturalistą, ale również wspaniale rysował karykatury – zdradza aktorka. W audycji skorzystano z nagrań archiwalnych Polskiego Radia. 

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: W cichości
Autor reportażu: Jakub Tarka
Data emisji: 28.03.2020
Godzina emisji: 18.43

gs

Polecane