Nepal oczami polskiego chirurga

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 19:00
Anna Kołodziejska jest chirurgiem dziecięcym, pracuje w jednym z poznańskich szpitali.
Audio
  • Polka, która postanowiła leczyć w Nepalu (Reportaż/Trójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/David Tadevosian

Chciała wyjechać, by leczyć i pomagać innym. Tuż po studiach medycznych wylądowała w Nepalu, by pracować w znajdującym się na peryferiach szpitalu zajmującym się leczeniem najtrudniejszych przypadków oparzeń. To, co zastała na miejscu było bardzo trudne, brakowało leków, sprzętu, brudno było nawet na sali operacyjnej. Ten pobyt bardzo ją zmienił. Teraz pracuje w szpitalu w Polsce i czuje się potrzebna. Jak odnajduje się w obecnej sytuacji?

– Ukończyłam studia medyczne w Łodzi. Wyjechałam później pracować na stażu do Poznania. Wygląda to tak, że pracuje się przez 13 miesięcy i zarabia się małe pieniądze. Człowiek powinien się wtedy uczyć, ale ja się bardzo zawiodłam. Moja rola sprowadzała się do sekretarki medycznej. Byłam tym sfrustrowana. Przypomniałam sobie, że miałam marzenie, by wyjechać do kraju trzeciego świata, by pracować jako lekarz. Dostałam kiedyś kontakt do lekarza z Nepalu, gdzie potrzebowali chirurgów. Podjęłam decyzję, by wysłać maila z pytaniem, czy mogłabym się przydać. W ciągu godziny, może dwóch, dostałam odpowiedź. Wiadomość był bardzo krótki: "Przyjeżdżaj. Bardzo potrzebujemy pomocy" – wspomina bohaterka reportażu.

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: Zadbać o siebie
Autor reportażu: Joanna Bogusławska
Data emisji: 1.04.2020
Godzina emisji: 18.43

ml

Czytaj także

Polska Akcja Humanitarna na końcu świata

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2020 19:00
W Somalii od 1991 roku trwa wojna domowa. Trudne warunki, spowodowane wieloletnim konfliktem, wzmaga wymagający klimat regionu. Mieszkańcy Somalii stają się uchodźcami we własnym kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z pasji do muzyki

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 19:00
To tak naprawdę historia wyjątkowej osoby, która bez względu na okoliczności nie zrezygnowała ze swoich marzeń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ucieczka z Wuhan

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2020 19:00
Mówi o sobie: "jestem wielkim szczęściarzem". Pan Jacek jest studentem informatyki z Rzeszowa. Wyjazd na studia do Chin był jego marzeniem. Zdecydował się, na mało jeszcze wtedy znane na świecie miasto Wuhan.
rozwiń zwiń