W sercu polskiego systemu pocztowego

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 19:00
Hałas maszyn sortujących, praca od wczesnego świtu... wszystko po to, żebyśmy mogli otrzymać paczki, które zamówiliśmy przez Internet.
Audio
  • Jak radzi sobie Poczta Polska w czasie pandemii? (Reportaż w Trójce)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/Piotr Augustyniak

Rankiem 27 kwietnia Trójka odwiedziła serce polskiego systemu pocztowego – Węzeł Ekspedycyjno-Rozdzielczy w Warszawie. To tutaj trafia większość przesyłek z zagranicy i spora część przesyłek krajowych. W czasie, gdy wszystkie sklepy stacjonarne, oprócz spożywczych, są zamknięte, ludzie zamawiają online jeszcze więcej niż zazwyczaj.

– Obecnie opracowujemy pomiędzy 100 tys. a 110 tys. przesyłek pocztowych na dobę. W tej chwili rzadko kiedy zdarza się, żeby maszyna stanęła. Na początku, kiedy został ogłoszony stan zagrożenia epidemiologicznego, odczuwaliśmy lekki spadek nadań. Było to związane z tym, że wszyscy czuliśmy się zagrożeni. Natomiast w drugim tygodniu już mieliśmy wzrost o około 10 proc. – opowiadają pracownice węzła.

Jak pracownicy Poczty Polskiej chronią się przed zakażeniem? – Nie wychodzimy bez maseczek, bez rękawiczek ochronnych. Musimy dbać o siebie – mówią. – Nasz kontakt z adresatem jest minimalny. Kontakt mamy jedynie z emerytami, ze starszymi ludźmi. Trzeba mieć w sobie trochę empatii, bo często spotyka się ludzi samotnych, zagubionych. Zdarzały się sytuacje, że robiłem im zakupy. Jest to swego rodzaju misja – dodaje jeden z listonoszy pracujący na warszawskim Ursynowie. 

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Dzień na poczcie"
Autorka reportażu: Agnieszka Szwajgier
Data emisji: 27.04.2020
Godzina emisji: 18.40

Czytaj także

Zarażeni chęcią pomagania

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2020 19:00
Starsze osoby są najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem i najcięższe konsekwencje choroby. Wraz z informacją na ten temat rośnie liczba młodych osób, które włączają się w różne akcje niesienia pomocy seniorom. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szkoła w czasach koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 19:00
Jak koronawirus i sytuacja epidemii zmieniają polską edukację? Czego nauczyli się rodzice, a czego nauczyciele? Co myślą o szkole online uczniowie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kwarantanna a relacje z sąsiadami. Czy udaje nam się lepiej ich poznać?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 06:45
Zazwyczaj jesteśmy zbyt zapracowani i zabsorbowani naszymi codziennymi obowiązkami, by poświęcać uwagę naszym relacjom sąsiedzkim. Teraz, gdy koronawirus zamknął nas w domach, tych zza ściany możemy poznać nieco lepiej i to nie tylko dlatego, że przez ściany lepiej słychać.
rozwiń zwiń