Przeżyli wojnę i powstanie. Jak przeżywają pandemię?

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 19:00
– Powstańcom jest bardzo ciężko przede wszystkim ze względu na brak kontaktu z rodzinami, z młodymi ludźmi. Jest to dla nich bardzo przygnębiające, tak jak dla nas wszystkich. Radzą sobie i pozytywny duch cały czas w nich jest – mówi Agnieszka Łesiuk-Krajewska, inicjatorka projektu BohaterON.
Audio
  • Pandemia w oczach tych, którzy przeżyli najgorsze (Reportaż w Trójce)
Witold Kozłowski z Łodzi, który jako dziecko został deportowany na Syberię
Witold Kozłowski z Łodzi, który jako dziecko został deportowany na SyberięFoto: Antoni Rokicki

Dwa miesiące temu nasze codzienne życie uległo wielu przemianom. Obostrzenia, takie jak zakaz wychodzenia na spacer czy zakaz spotkań z rodziną, były szczególnie trudne dla tych, którzy cenią sobie aktywny tryb życia. W czasie ogólnonarodowej przymusowej izolacji w internecie popularnością cieszyły się memy, w których narzekaliśmy na pandemię koronawirusa i z wytęsknieniem czekaliśmy na powrót do starych zwyczajów... A jak w tych realiach odnaleźli się ci, którzy w czasach swojej młodości musieli zmierzyć się ze znacznie większymi trudnościami? – Nie wszystko jest różowe. W życiu jest również miejsce na szarość... – przekonuje Witold Kozłowski z Łodzi, który w wieku pięciu lat został deportowany z rodziną na Syberię. W reportażu swoimi refleksjami na temat pandemii podzielą się również Powstańcy Warszawscy m.in.: Zofia Gordon i Tadeusz Brodowski.

– Najgorsza była Wielka Niedziela. Zawsze starałam się, by wigilia Bożego Narodzenia i śniadanie wielkanocne były u mnie. A teraz wszystko jakoś źle się stało, że trudno to przeżyć. Musimy to jakoś przeżyć. Przeżyliśmy w swoim życiu naprawdę ciężkie lata. Myślałam, że skoro nastała Solidarność i odzyskaliśmy tę niepodległość, to będziemy mogli dojść swojego żywota do końca bezproblemowo i radośnie – opowiadała Hanna Stawnik pseud. Hanka. Przetrwaliśmy tyle lat, to może i to przetrwamy – dodała.

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Odcienie szarości"
Autorka reportażu: Antoni Rokicki
Data emisji: 12.05.2020
Godzina emisji: 18.39


Czytaj także

Józef Walaszczyk – polski Oskar Schindler

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2020 19:00
Józef Walaszczyk, urodził się w 1919 roku. W czasie II wojny światowej uratował życie 53 Żydom. W pierwszych latach okupacji poznał Irenę – dziewczynę, która wyjawiła mu swoją żydowską tożsamość podczas kontroli Niemców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Codzienność licznej rodziny w czasach pandemii

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 19:00
Bernadetta i Andrzej Twarowscy mają dziewięcioro dzieci. Najstarszy syn Stefan ma 16 lat, najmłodszy Antek ma 3 lata. Jak zorganizować życie tak licznej rodziny w czasie pandemii?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wrocław w czasach zarazy

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 19:00
W całej Polsce obowiązują zakazy mające zatrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa.
rozwiń zwiń