"Kobiety w Bośni – Dom". Kobieca solidarność i kobiece dramaty

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 19:00
Bohaterkami reportażu są dokumentalistki Karolina Anna Kuta oraz Patrycja Skorupska, reżyserki filmu "Kobiety Bośni". To ich reżyserski debiut, który realizowały przez trzy lata. Teraz zbierają pieniądze na postprodukcję. O czym jest ich film?
Kobieta przy pomniku pomordowanych w Srebrenicy
Kobieta przy pomniku pomordowanych w SrebrenicyFoto: Shutterstock.com/Giovanni Vale

Rogatica to małe miasteczko na terenie Republiki Serbskiej, zamieszkałej głównie przez Serbów – jednej z części składowych Bośni i Hercegowiny, z mocnymi tendencjami separatystycznymi i prorosyjskimi. Kiedy w 1992 roku na Bałkanach wybuchła wojna domowa, mieszkali tu w większości Muzułmanie (Boszniacy).


Posłuchaj
10:23 2020_07_07 18_11_04_PR3_Reportaz_w_Trojce.mp3 Kobiety doświadczone wojną (Reportaż/Trójka)

 

Wszyscy w Rogaticy wiedzą, że nieco na obrzeżu miasteczka, stoi podziurawiona przez kule kamienica z nietypową mieszanką lokatorek i charakterów. Na pierwszym piętrze mieszka Pemba, starsza muzułmanka z córką Denisą, obok Macedonka Jasna, a nad nimi Serbki: 22-letnia Ana z matką Sandrą. To właśnie te narodowości stały po przeciwnych stronach barykady w czasie wojny po rozpadzie Jugosławii, która skończyła się niecałe 25 lat temu. 

Film podkreśla kobiecą solidarność w patriarchalnym społeczeństwie. Często jest ona ponad podziałami narodowymi, tożsamościowymi czy religijnymi. Dokument jest ważnym głosem w dzisiejszej Europie dręczonej przez nacjonalizm i strach.

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Kobiety w Bośni – Dom"
Autor reportażu: Janusz Deblessem
Data emisji: 7.07.2020
Godzina emisji: 18.11

Czytaj także

"Domowe archiwum dźwiękowe". Rusza nowa akcja Trójki

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 18:00
Kasety magnetofonowe, kasety wideo, dyski w komputerach i smartfonach. Czasami kryją się na nich prawdziwe skarby dla archiwisty. Zarejestrowane ważne momenty, ślady przeszłości, która już dawno przeminęła, a może głosy i twarze ludzi, którzy odeszli, a którzy byli dla nas ważni?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy nie boimy się już koronawirusa?

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 18:22
Tłumy na deptakach, w parkach, na skwerach – większość bez maseczek, bez zachowania odpowiednich odstępów. To codzienny teraz widok polskiego społeczeństwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Transformacyjne bezrobocie a czas wolny

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 19:00
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Czasu Wolnego i Rekreacji zorganizowało w Zielonej Górze sympozjum zatytułowane "Czas wolny w procesie transformacji systemowej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samotność w szpitalu. Otuchę niosą "ciche anioły"

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 19:00
Agata, podobnie jak tysiące innych pacjentów-przez pandemię choruje w samotności. Koronawirus pozbawił ją kontaktu z bliskimi.
rozwiń zwiń