Wyzwania USA. Nie tylko pandemia

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2020 18:00
– To już jest inny Nowy Jork. Jest smutno. Jest pusto. To widać na ulicach, w parkach. Nigdy wcześniej tego nie doświadczyłam. Teraz widzę, jak ludzie omijają mnie szerokim łukiem. Też nie podchodzę do nikogo blisko, ale ludzie potrzebują coraz większego dystansu – opowiada jedna z osób wypowiadających się w reportażu.
Opustoszałe ulice Nowego Jorku
Opustoszałe ulice Nowego JorkuFoto: PAP/EPA/JUSTIN LANE

shutterstock_broadway12000.jpg
"Na Broadwayu zostały tylko światła" - reportaż Ewy Michałowskiej

W Nowym Jorku w akcie solidarności każdego dnia o godzinie 19.00 ludzie wychodzą na balkony, otwierają okna, krzyczą i uderząją w garnki. Ten "hałas solidarności", jak powiedział burmistrz miasta Bill de Blasio, to wyjątkowe podziękowanie dla służb medycznych. Również każdego dnia o godz. 15.00 bija dzwony nowojorskich kościołów. 

Posłuchaj
12:58 2020_07_08 18_11_19_PR3_Reportaz_w_Trojce.mp3 Nie tylko koronawirus. Napięta sytuacja w USA (Reportaż w Trójce)

Nie wszyscy są jednak pełni zrozumienia dla zmian i ograniczeń wprowadzonych w związku z sytuacją epidemiczną. O sytuacji w m.in. w Pensylwanii i protestach nawołujących do zniesienia restrykcji wprowadzonych w walce z epidemią móił Marek Wałkuski, amerykański korespondent Polskiego Radio. – W stolicy stanu Harrisburg protestowało około 2 tys. osób. Demonstranci trzymali transparenty z napisami "Otwórzcie Pensylwanię" i "Wasz strach nie może ograniczać naszej wolności" – relacjonował dziennikarz. 

Działacze najemców wzywają Nowy Jork do anulowania płatności czynszu podczas pandemii COVID-19 Działacze najemców wzywają Nowy Jork do anulowania płatności czynszu podczas pandemii COVID-19, fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE

Stany Zjednoczone są jednym z krajów szczególnie dotkniętych przez pandemię. Najwięcej mówi się o sytuacji w nowym Jorku. Jednak USA to ogromne obszary, których mieszkańcy na swój indywidualny sposób zmagają się z koronawirusem.

Do trudnej sytuacji epidemicznej doszły jeszcze konflikty na tle rasowym. Jak radzą sobie z tym wszystkim Amerykanie?

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Kłopoty Wuja Sama"
Autorka reportażu: Ewa Michałowska 
Data emisji: 8.07.2020
Godzina emisji: 18.11


Czytaj także

Transformacyjne bezrobocie a czas wolny

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 19:00
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Czasu Wolnego i Rekreacji zorganizowało w Zielonej Górze sympozjum zatytułowane "Czas wolny w procesie transformacji systemowej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samotność w szpitalu. Otuchę niosą "ciche anioły"

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 19:00
Agata, podobnie jak tysiące innych pacjentów-przez pandemię choruje w samotności. Koronawirus pozbawił ją kontaktu z bliskimi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kobiety w Bośni – Dom". Kobieca solidarność i kobiece dramaty

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 19:00
Bohaterkami reportażu są dokumentalistki Karolina Anna Kuta oraz Patrycja Skorupska, reżyserki filmu "Kobiety Bośni". To ich reżyserski debiut, który realizowały przez trzy lata. Teraz zbierają pieniądze na postprodukcję. O czym jest ich film?
rozwiń zwiń