Podążać zdrową ścieżką

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2020 18:29
Pani Ewa zwraca uwagę na to, co kupuje i co zjada. Kiedyś tak nie było i zaczęła tyć. Widziała, jak przez lata źle odżywiała się jej była teściowa, jak borykała się z ogromną otyłością i niedawno zmarła na nowotwór.
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjna Foto: shutterstock.com/Lightspring

Posłuchaj
13:54 2020_07_23 18_14_46_PR3_Reportaz_w_Trojce.mp3 Otyłość a choroby nowotworowe (Reportaż w Trójce)

 

Córka pani Ewy wróciła ze Stanów Zjednoczonych z nadwagą i opowiadała mamie, jak trudno zachować szczupłą sylwetkę z powodu tamtejszych nawyków żywieniowych. Dużo tłuszczu, soli i cukru, a mało warzyw. Teraz pani Ewa i jej córka odżywiają się zdrowo. Dr Paweł Koczkodaj zwraca uwagę, że nadwaga i otyłość to drugi po paleniu tytoniu czynnik zwiększający ryzyko chorób nowotworowych i że sytuacja wśród dzieci i młodzieży nie wygląda najlepiej.

– Bardzo często mówimy o nadwadze i otyłości w kontekście chorób sercowo-naczyniowych, obciążenia stawów czy cukrzycy. Natomiast rzadko mówi się o nadwadze i otyłości w kontekście chorób nowotworowych – mówi specjalista.

Rodzice dają często zły przykład, a dzieci tyją. Problem otyłości był już widoczny kilka lat temu, dlatego między innymi Centrum Zdrowia Dziecka uruchomiło dla dzieci specjalne turnusy odchudzające, podczas których dzieci ćwiczyły i dowiadywały się o zdrowym odżywianiu.

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Zdrową ścieżką"
Autorka reportażu: Magda Skawińska
Data emisji: 23.07.2020
Godzina emisji: 18.14

kr

Czytaj także

Samotność w szpitalu. Otuchę niosą "ciche anioły"

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 19:00
Agata, podobnie jak tysiące innych pacjentów-przez pandemię choruje w samotności. Koronawirus pozbawił ją kontaktu z bliskimi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walka o powrót do trzeźwości

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2020 19:00
Rozpoczęły się wakacje. Wtedy właśnie najczęściej sięga się po pierwsze narkotyki, często nie ostatnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biega i wspomaga chorych na depresję

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 18:30
Patrycja Bereznowska wygrała bieg Bedwater w Dolinie Śmierci, uchodzący za najtrudniejszy ultramaraton na świecie. Specjalnie wyselekcjonowani zawodnicy startują bowiem w temperaturze przekraczającej 50 stopni Celsjusza. 
rozwiń zwiń