Odpowiedzialność za każde stworzenie

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2020 18:29
W czasie wakacji często mówimy o porzuconych psach czy kotach. Tymczasem w naszych domach hodujemy przecież także inne gatunki zwierząt – ryby, raki, żółwie, jaszczurki i węże.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/magicinfoto

Posłuchaj
14:57 2020_08_10 18_12_06_PR3_Reportaz_w_Trojce.mp3 Porzucone zwierzęta – nie tylko psy i koty (Reportaż/Trójka)

 

Wszystkie one w czasie wakacji także są porzucane – najczęściej (jeśli nie zostaną spuszczone w toalecie lub zaniesione do śmietnika) – zostają wrzucone do stawików w parkach, wywiezione do lasu czy podrzucone pod bramę schroniska. Jedne z nich zginą w krótkim czasie (choćby ryby akwariowe), inne – np. gatunki obce żółwi czy raków – przyjmą się w nowym środowisku i będą stanowiły zagrożenie dla rodzimej fauny.

Rafał Maciaszek bada zbiorniki wodne w Warszawie, odławia porzucone zwierzęta, leczy, szuka im domu – nawet jeśli to "tylko" ryby akwariowe. Naukowiec stworzył także mapę sklepów akwarystycznych w całej Polsce, w których można jak do schroniska oddać niechciane zwierzę, zamiast je wyrzucać lub zabijać. Bartłomiej Gorzkowski z fundacji Epicrates prowadzi w Lublinie jedyne w Polsce schronisko dla gadów, opowiada o przypadkach znęcania się nad egzotycznymi zwierzętami i skali porzuceń.

Obaj twierdzą, że najważniejsza jest edukacja od najmłodszych lat i mówienie potencjalnym opiekunom zwierząt, na czym polega odpowiedzialność za każde stworzenie.

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Porzucone"
Autor reportażu: Jakub Tarka 
Data emisji: 10.08.2020
Godzina emisji: 18.11

Czytaj także

Świat się zatrzymał. Czy zwierzęta się cieszą?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 19:00
Pandemia i związane z nią obostrzenia wpływają nie tylko na człowieka, lecz także na dziko żyjące zwierzęta. Ostatnio coraz częściej słyszymy o sarnach czy łosiach, które nieniepokojone przez ludzi wchodzą na tereny, na które od lat się nie zapuszczały.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zoologiczny savoir-vivre

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 18:30
Warszawski Ogród Zoologiczny otworzył ponownie swoje bramy dla zwiedzających. Oczywiście obowiązują określone zasady bezpieczeństwa. Dotyczą one nie tylko zagrożeń związanych z pandemią, ale także... zwykłego savoir- vivre'u w stosunku do mieszkańców ogrodu. To jest przecież ich dom, a ludzie są tylko gośćmi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pogromca zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 19:00
Po lipcowej powodzi 1997 roku wielkim problemem we Wrocławiu stała się plaga szczurów. Reporter Radia Wrocław Mariusz Marks spotkał się z Sebastianem Turkiewiczem, szczurołapem, który na wizytówce miał napisane "pogromca zwierząt".
rozwiń zwiń