Marzenia mieszczuchów o zieleni

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 18:30
Mieszkańcy wielu miast w Polsce, ale nie tylko, walczą o zachowanie skrawków naturalnej przyrody. Nie pragną kolejnych placów zabaw, siłowni na świeżym powietrzu, ale kawałka natury, gdzie chcą spędzać czas.
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/Werayuth Tes

Posłuchaj
13:44 2020_09_02 18_13_21_PR3_Reportaz_w_Trojce.mp3 Tęsknota za przyrodą w mieście (Reportaż w Trójce)

 

Tak obecnie myśli też wielu młodych ludzi, dla których takie tereny, to fajne miejsca spotkań z przyjaciółmi, grillowania i pikników. Niestety takie pragnienia nie spotykają się z wizjami lokalnych urzędów. Urzędnicy realizują swoje wizje dla mieszkańców, a ci mają żal, że się ich nie słucha. Przecież chodzi o kawałek świata, w którym lokalna ludność żyje i dobro przyrody, bez której nie ma życia…

Jednym z nielicznych miejsc w Warszawie, gdzie można odpocząć w zieleni, jest dzielnica Włochy. – To taka nasza perełka, ostatni bastion. Wszyscy bardzo lubimy to miejsce. Można położyć się dziko na trawie i patrzeć w niebo – mówią jej mieszkańcy.

– 26 lat spędziłam w Japonii. Kiedy opuszczałam Warszawę, wyglądała zupełnie inaczej. Teraz jest mnóstwo wieżowców, szkła, budynków wyższych niż Pałac Kultury – ubolewa inna mieszkanka stolicy. – Z mężem mieszkamy koło Parku Skaryszewskiego. Tam są działki, o których mówi się, że mają być likwidowane. Dla osób, które mieszkają tam od lat, musi to być wielkim ciosem – zastanawia się.

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Marzenia mieszczuchów"
Autorka reportażu: Urszula Żółtowska-Tomaszewska
Data emisji: 2.09.2020
Godzina emisji: 18.13

krCzytaj także

Pogromca zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 19:00
Po lipcowej powodzi 1997 roku wielkim problemem we Wrocławiu stała się plaga szczurów. Reporter Radia Wrocław Mariusz Marks spotkał się z Sebastianem Turkiewiczem, szczurołapem, który na wizytówce miał napisane "pogromca zwierząt".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odpowiedzialność za każde stworzenie

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2020 18:29
W czasie wakacji często mówimy o porzuconych psach czy kotach. Tymczasem w naszych domach hodujemy przecież także inne gatunki zwierząt – ryby, raki, żółwie, jaszczurki i węże.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Atrakcje Doliny Pałaców i Ogrodów. Co warto zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2020 18:33
– Niewiele osób wie, że taki mały zakątek u podnóża Karkonoszy, na którym znajduje się ponad 30 obiektów pałacowo-rezydencyjnych, otoczonych pięknymi parkami krajobrazowymi – opowiada  Grażyna Kolarzyk, wiceprezes Fundacji Pałaców i Ogrodów w Kotlinie Jeleniogórskiej. 
rozwiń zwiń