Rak to nie wyrok. To diagnoza. Posłuchaj reportażu Trójki

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 18:30
Monika zachorowała na raka jelita grubego. Choroba była dla niej ogromnym zaskoczeniem. Podjęła leczenie, po operacji i chemioterapii udało jej się pokonać chorobę.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ABO PHOTOGRAPHY

Posłuchaj
16:46 2020_09_03 18_11_02_PR3_Reportaz_w_Trojce.mp3 Życie jest cudem (Reportaż w Trójce)

Siły do walki dodawała jej rodzina. Mimo zapewnień lekarzy, że już nie będzie mieć dzieci, zaszła w ciążę. Nie wiedziała, czy jest już wystarczająco zdrowa. Nie można było przeprowadzić badań. Urodziła zdrową córeczkę, która rozwijała się prawidłowo. Nie ma najmniejszego śladu, by leczenie i chemioterapia jej zaszkodziły.


shutterstock_ szpital poczekalnia 1200.jpg
"Podwójny lęk". Koronawirus i pacjenci onkologiczni

– Wiedziałam, że muszę rozpocząć leczenie jak najszybciej, bo to zwiększa moje szanse. Dopadały mnie momenty beznadziei, były momenty, że nie chciałam. Nie przerwałam chemii, dotrwałam do końca – mówiła Pani Monika. – Skutki uboczne chemioterapii dalej były we mnie, wciąż je czułam. Był moment, w którym to wszystko znów nagle się nasiliło. Zorientowałam się, że jestem w ciąży, że to nie chemia. Był to dla mnie szok – wspomina bohaterka reportażu.

W audycji wystąpiła również onkolog dr Agnieszka Kolasińska-Ćwikła, która opowiedziała o tym, jak ważna jest konieczność badań, by zapobiegać chorobie, o znaczeniu zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej. Opowiedziała, jak ważnym czynnikiem jest uświadomienie zagrożeń wynikających z braku działań profilaktycznych, otyłości, palenia papierosów. Zachęciła też słuchaczy do zdrowego i aktywnego trybu życia. Przestrzeganie tych zasad może ograniczyć nasze ryzyko zachorowania na nowotwór.

Kampania społeczna Ministerstwa Zdrowia – rak jelita grubego/Ministerstwo Zdrowia

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Życie jest cudem"
Autorka reportażu: Joanna Bogusławska
Data emisji: 3.09.2020
Godzina emisji: 18.11

kr


Czytaj także

Czy każdy objaw choroby musi oznaczać nowotwór?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 13:05
Niewiedza bywa zabójcza. Jesteśmy skłonni ufać niesprawdzonym metodom, byle uniknąć wizyty u specjalisty. Najnowsze badania potwierdzają, że większość z nas, niemal 90 procent, informacje na temat zdrowia czerpie z internetu. Czy piwo i żurawina  rzeczywiście oczyszczają nerki? Czy kawa wypłukuje niezbędne składniki odżywcze? O mitach medycznych opowiedział pediatra, dr Łukasz Durajski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowotwór - przełamać strach, wygrać życie

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2020 19:10
Terapia onkologiczna to złożony proces. Obejmuje cały szereg specjalizacji, ekspertów, placówek i tematów. Odnalezienie się w gąszczu tych niezbędnych elementów bywa sporym wyzwaniem dla pacjenta, zwłaszcza świeżo po diagnozie. Jak zmienia się nasze życie, gdy dowiadujemy się, że jesteśmy poważnie chorzy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cztery koła do szczęścia

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 18:30
Jakub Tarka wraca po 5 latach do bohatera swojego reportażu "Na plecach matki" – 36-letniego Piotra Pęczka z Sobótki cierpiącego na porażenie mózgowe. Przed laty słuchacze Polskiego Radia pomogli Piotrowi w zakupie sprzętu rehabilitacyjnego.
rozwiń zwiń