Bezdomni Polacy w Berlinie

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 18:30
Śpią w centrum Berlina, na chodnikach i pod wiaduktami. Uciekli tu przed karą więzienia, niezapłaconymi alimentami, kłopotami osobistymi.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Photographee.eu

Większość przyjechała z przygranicznych terenów. Bezdomnym nie może zostać każdy - trzeba się wkupić, płacić haracz i kraść dla zorganizowanych grup przestępczych. Polscy bezdomni nie chcą wracać do kraju. Nawet, gdy organizacje społeczne proponują, że kupią im bilet na pociąg. Odmawiają. Mówią, że jeśli już wyjadą z Berlina, to tylko do Paryża.


Posłuchaj
15:30 PR3_MPLS 2020_09_14-18-12-32.mp3 Dlaczego bezdomni Polacy nie chcą wracać z Berlina do kraju? (Reportaż/Trójka)

 

***

Reportaż powstał w ramach cyklu "Życie na granicy", który opowiada o tym, jak obecnie układają się relacje polsko-niemieckie. Serial rozpoczął się od spraw najbardziej aktualnych, czyli tego, jak epidemia koronawirusa wpłynęła na życie mieszkańców terenów przygranicznych.

Kolejne odcinki będą opowiadać mi.in. o bezdomnych w Berlinie (którzy przyjechali tu z terenów przygranicznych), o przedsiębiorczych Polakach, targowiskach, o miłościach polsko-niemieckich, o leczeniu transgranicznym oraz o Polakach wyjeżdżających zagranicę na różnego rodzaju zabiegi. Łącznie cykl będzie składał się z 9 odcinków. 

Posłuchaj innych reportaży z cyklu "Życie na granicy":

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Bezdomni Polacy w Berlinie"
Autorzy reportażu: Agnieszka Szwajgier i Adam Bogoryja-Zakrzewski
Data emisji: 14.09.2020
Godzina emisji: 18.12


Czytaj także

Oddzieleni granicą

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 19:00
Pandemia na granicy. W Kołbaskowie zdarzało się, że polscy żołnierze mierzyli z broni do obywateli polskich, zbliżających się do granicy – gdy ci chcieli przekazać leki najbliższym, mieszkającym po drugiej stronie.
rozwiń zwiń