Miłość, biznes i dżem morelowy - o targowiskach na granicy

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 18:30
Wielu na tym biznesie zbudowało domy i kupiło po kilka samochodów. Obie strony nie ukrywają, że żyją dzięki sobie. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/makasana photo

Na jednym wyjeździe na targowisko do Polski, np. po papierosy, napoje i słodycze, wizycie u fryzjera czy dentysty oraz zatankowaniu na stacji paliw, rodzina niemiecka może zaoszczędzić nawet do tysiąca euro. Polscy handlarze docierają nawet na targowiska do miejscowości odległych 200 km od granicy.

W Greifswaldzie polska piekarnia na kółkach konkuruje z niemiecką. Ceny mają podobne, ale przewagą "naszych" jest ekologiczny chleb, który przywożą z odległego aż o dwie godziny Szczecina. Kolejka ustawia się też do naszych warzyw i owoców  w tych chemii nieco mniej.

Polaków i Niemców łączy nie tylko biznes. Niemka w podziękowaniu za dobry towar przynosi polskiej sprzedawczyni ciasto z jej owocami. Podkreślają, że relacje między nimi są coraz cieplejsze. Zdarzają się jednak ciągle ci, którzy myślą o sobie stereotypowo. Patrzą na siebie podejrzliwie. Wypominają lata wojny. Czasami górę biorą nacjonalizmy. Dziwi nas m.in. odmowa rezerwacji pokoju przez pracownika niemieckiego hotelu, gdyż dokonywana była po angielsku. Od niego usłyszeliśmy: "Jak jesteś w Niemczech, masz mówić po niemiecku". 


Posłuchaj
15:41 2020_09_28 18_11_58_PR3_Reportaz_w_Trojce.mp3 "Targowiska – specjalność granicy". Reportaż Agnieszki Szwajgier i Adama Bogoryja-Zakrzewskiego (Reportaż w Trójce)

 

***

Reportaż powstał w ramach cyklu "Życie na granicy", który opowiada o tym, jak obecnie układają się relacje polsko-niemieckie. Serial rozpoczął się od spraw najbardziej aktualnych, czyli tego, jak epidemia koronawirusa wpłynęła na życie mieszkańców terenów przygranicznych. W kolejnych odcinkach mówiliśmy m.in. o bezdomnych w Berlinie (którzy przyjechali tu z terenów przygranicznych) czy  o miłościach polsko-niemieckich. 

Kolejne odcinki będą opowiadać m.in. o leczeniu transgranicznym oraz o Polakach wyjeżdżających za granicę na różnego rodzaju zabiegi. Łącznie cykl będzie składał się z 9 odcinków. 

Posłuchaj innych reportaży z cyklu "Życie na granicy":

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>

***

Tytuł audycji: Reportaż w Trójce
Tytuł reportażu: "Targowiska – specjalność granicy"
Autorzy reportażu: Agnieszka Szwajgier i Adam Bogoryja-Zakrzewski
Data emisji: 28.09.2020
Godzina emisji: 18.11

Czytaj także

Most do domu - reportaż Adama Bogoryja Zakrzewskiego i Agnieszki Szwajgier

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 19:00
Pandemia na granicy. W Kołbaskowie zdarzało się, że polscy żołnierze mierzyli z broni do obywateli polskich, zbliżających się do granicy – gdy ci chcieli przekazać leki najbliższym, mieszkającym po drugiej stronie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bilet do Nowego Warpna - o parach polsko-niemieckich

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 18:30
Kłócą się każde w swoim języku. Ich dzieci tworzą nowe słowa: bademajtki, czyli kąpielówki albo jabłkoniada.
rozwiń zwiń