"Dawid". Nagrodzony reportaż Agnieszki Szwajgier

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020 14:40
Historią dramatycznych poszukiwań i tragicznej śmierci 5-letniego Dawida Żukowskiego rok temu żyła cała Polska. Poświęcony temu reportaż przygotowany przez dziennikarkę Trójki Agnieszkę Szwajgier otrzymał nagrodę 36. Międzynarodowego Festiwalu Radiowego Prix Bohemia 2020.
Grodzisk Mazowiecki, 24 lipca 2019 roku. Wierni przed mszą św. w intencji  5-letniego Dawida Żukowskiego w parafii Przemienienia Pańskiego w Grodzisku Mazowieckim
Grodzisk Mazowiecki, 24 lipca 2019 roku. Wierni przed mszą św. w intencji 5-letniego Dawida Żukowskiego w parafii Przemienienia Pańskiego w Grodzisku Mazowieckim Foto: PAP/Marcin Obawa

Dawida Żukowskiego przez 10 dni szukała nie tylko policja. Tragedia zjednoczyła mieszkańców Grodziska Mazowieckiego i pobliskich miejscowości. Pani Katarzyna Michałowska zamieściła na Facebooku post z prośbą o wsparcie dla działań policji: "Zjednoczmy siły! Każda chętna osoba jest mile widziana!". Natychmiast zareagowali mieszkańcy Grodziska: "Będziemy", "Super pomysły", "Szacunek, chętnie pomogę". W pierwszej akcji poszukiwawczej udział wzięło ponad 80 osób. 


Posłuchaj
10:37 2020_10_16 14_18_03_PR3_Reportaz.mp3 Dawid (Reportaż/Trójka)

W kolejnej dużej akcji poszukiwawczej miała wziąć udział także autorka reportażu. W drodze na akcję, widząc policyjne samochody, zatrzymała się na autostradzie A2, przy zjeździe na Pruszków. Okazało się, że kilka minut wcześniej w tym miejscu policja znalazła ciało zaginionego Dawida.

– Miejsce, okoliczności, sposób ukrycia zwłok, precyzja, odludne miejsce, wskazują na to, że było to zaplanowane zabójstwo – komentowała na gorąco, tuż po odnalezieniu zabitego 5-latka psycholog sądowy Teresa Gens.

O poszukiwaniach opowiadają: inicjatorka akcji – pani Katarzyna, młody ksiądz z pobliskiego kościoła w Łąkach, gdzie ojciec Dawida zostawił samochód przed popełnieniem samobójstwa, przedstawiciel grupy biorącej udział w poszukiwaniach osób zaginionych, która w pracy wykorzystuje tzw. zapach strachu oraz policja i żona jednego z policjantów.


***

Reportaż "Dawid"
Autor: Agnieszka Szwajgier
Data emisji: 16.10.2020
Godzina emisji: 14.18

pr

Czytaj także

Mama 5-letniego Dawida wydała oświadczenie. Podziękowała wszystkim, którzy szukali chłopca

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 06:43
Mama 5-letniego Dawida Żukowskiego, którego ciało "z prawdopodobieństwem graniczącym prawie z pewnością" znaleziono w sobotę pod wiaduktem przy węźle Pruszków na autostradzie A2, podziękowała za pośrednictwem TVN służbom, które prowadziły akcję poszukiwawczą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Największe poszukiwania w historii

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2019 19:00
Sprawa 5-letniego Dawida Żukowskiego. Obraz jak dotąd największej w kraju operacji poszukiwawczej z próbą odpowiedzi na pytanie dotyczący motywu zbrodni. Co do niej doprowadziło?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zabójstwo 5-letniego Dawida. Prokuratura dotarła do nowych informacji

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2020 10:15
Trwa śledztwo w sprawie śmierci Dawida Ż. Jak wynika z najnowszych opinii, jakie otrzymała prokuratura, biegli wskazali, że chłopcu zadano 11 ran kłutych klatki piersiowej i brzucha. Śledczy mają też wyniki badań toksykologicznych - informuje Wirtualna Polska.
rozwiń zwiń