Oszukani i sprzedani bankowi – dramat w Czernikowie

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 17:47
Czy mieszkańcy dwóch bloków przy ul. Kwiatowej w Czernikowie koło Torunia stracą swoje mieszkania, mimo że regularnie opłacają czynsz? Stali się zakładnikami niejasnych przekształceń własnościowych. Kolejna już firma, która przejęła bloki, jest zadłużona. Wierzyciele domagają się spłaty długów, a komornicy wyceniają mieszkania.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Andy Dean Photography

W pierwszej dekadzie XXI wieku sprzedano dwa bloki w Czernikowie wraz z mieszkańcami. Wcześniej pod zastaw tych nieruchomości spółka Bio-Plast, która była ich właścicielem, wzięła kredyt w instytucji finansowej – parabanku o nazwie Finance One. Problem w tym, że były prezes Bio-Plastu – jak twierdzą mieszkańcy, a mają na to dokumenty – nie miał prawa brać kredytu pod zastaw domów, ponieważ nie był już wtedy prezesem spółki.

Jak się okazuje Finance One udzielił byłemu prezesowi kredytu w wysokości ponad 300 tys. zł i przekazał tę kwotę przed podpisaniem umowy i bez sprawdzenia, czy ma prawa właścicielskie do bloków.

– Kiedy trafiliśmy na tę sprawę, zaczęliśmy ją sprawdzać. Problem rozpoczął się w 2013 roku, gdy prezes Spółdzielni Bio-Plast zawarł umowę pożyczki wraz z przywłaszczeniem na zabezpieczenie. To konstrukcja prawna, która polega na tym, że w przypadku niespłacania pożyczki, formą zabezpieczenia są nieruchomości przy ul. Kwiatowej 13 w Czernikowie. Ta pożyczka nie była spłacana i owe nieruchomości przeszły na pożyczkodawcę – mówi radca prawny Anna Orzeł-Kozłowska.

Posłuchaj
10:50 PR3_MPLS 2020_10_20-14-15-33.mp3 Oszukani lokatorzy (Reportaż/Trójka)

 

Obecnie były prezes spółki przebywa w więzieniu, a firma Finance One jest opisywana przez ogólnopolską prasę jako "złodziej mieszkań".

Co z tym fantem zrobić? Na razie nie wiadomo. Sprawę prowadzi prokuratura, a do mieszkańców Czernikowa co chwilę przychodzą rzeczoznawcy i wyceniają ich mieszkania.

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>

***

Tytuł reportażu: Sprzedani
Autorka: Żaneta Walentyn
Data emisji: 20.10.2020
Godzina emisji: 14.15

ml

Czytaj także

Codzienność w hałasie. Jak odzyskać ciszę?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 15:00
Jedni prawie nie otwierają w domach okien, inni nie korzystają z przydomowych ogrodów i tarasów, jeszcze inni nie wytrzymują i postanawiają domy sprzedać. Wszystko z powodu uciążliwego hałasu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cicha Wielka Warszawska - posłuchaj reportażu

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 15:00
Co roku wczesną jesienią – w ostatni weekend września lub pierwszy weekend października – na warszawskim Służewcu odbywa się Wielka Warszawska, gonitwa ze 125-letnią tradycją. Tegoroczne wyścigi zostaną na długo zapamiętane, ponieważ z powodu pandemii koronawirusa odbyły się bez udziału publiczności. I zostały przesunięte na drugi weekend października.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dawid". Nagrodzony reportaż Agnieszki Szwajgier

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020 14:40
Historią dramatycznych poszukiwań i tragicznej śmierci 5-letniego Dawida Żukowskiego rok temu żyła cała Polska. Poświęcony temu reportaż przygotowany przez dziennikarkę Trójki Agnieszkę Szwajgier otrzymał nagrodę 36. Międzynarodowego Festiwalu Radiowego Prix Bohemia 2020.
rozwiń zwiń