Będzie pan zadowolony, czyli miało być pięknie, solidnie i tanio...

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 14:11
W internecie można znaleźć mnóstwo filmików dokumentujących "genialne dokonania" różnorakich specjalistów i fachowców z bożej łaski. I byłoby to zabawne, gdyby nie fakt, że często kryje się za tym dramat ludzi, którzy stracili także pieniądze. Więcej, czasami pojawia się nawet przemoc!
Mieszkanie jednego z bohaterów reportażu
Mieszkanie jednego z bohaterów reportażuFoto: Katarzyna Handerek

Historie naszych bohaterów – Marzeny, Anny, Piotra, Karoliny i Jakuba – łączy jedno: zaufali niewłaściwym ludziom. Pseudofachowcy narazili ich na utratę pieniędzy, zniszczenie mieszkania lub domu. Nie mieli oporów, by posunąć się do przemocy psychicznej, a nawet fizycznej!


Posłuchaj
12:18 2020_10_21 14_11_23_PR3_Reportaz_w_Trojce.mp3 Koszmar zamiast mieszkania marzeń (Reportaż w Trójce)

Ekipy remontowe wybierali najczęściej z internetu. Rzekomi fachowcy przedstawiali im swoje (lub cudze, bo trudno było to zweryfikować) realizacje. W sieci wszystko wydawało się piękne, profesjonalne, estetyczne. Niestety, prawda szybko okazywała się zupełnie inna. 

Czas spędzali najczęściej na piciu procentowych trunków, a "ciężką" pracę kończyli wczesnym popołudniem. W śmieciach bez wstydu zostawianych w remontowanych mieszkaniach, można było znaleźć puszki po piwie lub "małpki". Przekroczenie ustalonego terminu nie stanowiło dla nich problemu, potrafili też szantażować zleceniodawcę, że następnego dnia przyjdą do pracy tylko, gdy dostaną podwyżkę.

Marzena przeżyła prawdziwy dramat, gdy przypomniała kierownikowi budowy o przekroczonym terminie oddania mieszkania i wskazała brak postępów prac. Została wulgarnie zwyzywana i siłą wyrzucona przez mężczyznę z jej własnej kawalerki!

Pseudofachowcy najczęściej oskarżają swoich zleceniodawców o zażywanie leków, sugerują choroby psychiczne. Na dodatek kpią z nich, nie wierząc, że ktokolwiek zgłosi sprawę na policję. Rzeczywiście, to zastanawiające, że nawet Anna i Karolina, wydawałoby się twarde góralki, nie zgłosiły na policję, że stolarz wziął pieniądze i nie przywiózł mebli. Czy to strach przed zemstą? Oszuści znają ich adresy i dane osobowe...


***

Reportaż "Pseudofachowcy"
Autorka: Katarzyna Handerek
Data emisji: 21.10.2020
Godzina emisji: 14.15

pr

Czytaj także

Codzienność w hałasie. Jak odzyskać ciszę?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 15:00
Jedni prawie nie otwierają w domach okien, inni nie korzystają z przydomowych ogrodów i tarasów, jeszcze inni nie wytrzymują i postanawiają domy sprzedać. Wszystko z powodu uciążliwego hałasu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cicha Wielka Warszawska - posłuchaj reportażu

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 15:00
Co roku wczesną jesienią – w ostatni weekend września lub pierwszy weekend października – na warszawskim Służewcu odbywa się Wielka Warszawska, gonitwa ze 125-letnią tradycją. Tegoroczne wyścigi zostaną na długo zapamiętane, ponieważ z powodu pandemii koronawirusa odbyły się bez udziału publiczności. I zostały przesunięte na drugi weekend października.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dawid". Nagrodzony reportaż Agnieszki Szwajgier

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020 14:40
Historią dramatycznych poszukiwań i tragicznej śmierci 5-letniego Dawida Żukowskiego rok temu żyła cała Polska. Poświęcony temu reportaż przygotowany przez dziennikarkę Trójki Agnieszkę Szwajgier otrzymał nagrodę 36. Międzynarodowego Festiwalu Radiowego Prix Bohemia 2020.
rozwiń zwiń