Miłość silniejsza niż strach. Reportaż Romy Leszczyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 12:00
Łódzkie hospicjum perinatalne to jedna z niewielu tego typu placówek w Polsce. To tu otacza się kompleksową opieką medyczną i psychologiczną kobiety, które decydują się urodzić śmiertelnie chore dziecko. Śmierć noworodka – najpóźniej kilka tygodni po porodzie – jest nieunikniona.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/aslysun

Hospicja perinatalne to miejsce pomocy dla kobiet, które zdecydowały się donosić ciążę i urodzić, mimo że wykryto wadę letalną płodu. Najczęściej diagnozowanie schorzenia to zespół Pataua, zespół Edwardsa, zespoły wad wrodzonych, wady narządów i układów wewnętrznych. Tutaj kobietom i ich rodzinom udziela się wsparcia zarówno medycznego, psychologicznego, jak i duchowego.


Posłuchaj
14:56 2020_10_26 14_13_03_PR3_Reportaz_w_Trojce.mp3 Hospicjum perinatalne w Łodzi (Reportaż w Trójce)

– Podczas badania USG pan profesor wykrył wadę letalną płodu, wadę śmiertelną. Powiedział, że jeżeli ta ciąża przebiegnie do końca, bo może być tak, że wszystko zakończy się wcześniej, to dziecko albo urodzi się martwe, albo będzie żyć krótką chwilę – opowiadają rodzice dziecka, którzy zdecydowali się na donoszenie ciąży. – Niewiele ludzi rozumiało nasz wybór. Bliscy, znajomi, nawet rodzina mówili, że niepotrzebnie się tutaj męczymy, poświęcamy, wręcz katujemy – dodają.

– Doświadczenie moje i wielu psychologów pokazuje, że to jest decyzja, która oznacza, że rodzice podejmują ryzyko skonfrontowania się z doświadczeniami, sytuacjami, które często przerastają naszą wyobraźnię. Jest niezwykle ważne, aby w takiej sytuacji czuli, że nie będą sami – mówi psycholożka z hospicjum perinatalnego w Łodzi.


***

Reportaż archiwalny z 2015 "Miłość silniejsza niż strach"
Autorka: 
Roma Leszczyńska
Data emisji: 26.10.2020
Godzina emisji: 14.13

pr

Czytaj także

Gdy umierają najbliżsi... Życie po stracie

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 13:00
– Mało kto o tym mówi, że bardzo ważne jest bycie przy zmarłym, żeby łatwiej nam było przejść żałobę, która się zaraz zacznie. Często jest to etap bardzo trudny czy to będzie rodzic, mąż czy żona, którzy tracą kogoś bliskiego – mówi ks. Paweł Dobrzyński, prowadzący domowe hospicjum dla dzieci Promyczek. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dawid". Nagrodzony reportaż Agnieszki Szwajgier

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020 14:40
Historią dramatycznych poszukiwań i tragicznej śmierci 5-letniego Dawida Żukowskiego rok temu żyła cała Polska. Poświęcony temu reportaż przygotowany przez dziennikarkę Trójki Agnieszkę Szwajgier otrzymał nagrodę 36. Międzynarodowego Festiwalu Radiowego Prix Bohemia 2020.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śmierć dziecka: jak sobie z tym poradzić?

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 02:15
Utarta dziecka jest doświadczeniem niezwykle traumatycznym, na najwyższym poziomie emocji. Jak sobie z nim poradzić i czy w ogóle można sobie z nim poradzić?
rozwiń zwiń