Piłka nożna jest kobietą - posłuchaj reportażu

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2020 14:45
Piłka nożna to nasz sport narodowy, mamy wielkie aspiracje i oczekiwania, są też sukcesy polskich zawodników. Tymczasem zawodniczki wciąż walczą o swoje miejsce i docenienie ich w rodzimym świecie piłkarskim.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Fotokostic

shutterstock morze wieczór 1200.jpg
Jedną nogą w Bałtyku, czyli życie pełne pasji do surfowania

Od momentu powstania piłki nożnej uważano ją za dyscyplinę typowo męską. – To zawsze był sport twardy, kontaktowy – mówi legendarny bramkarz Jan Tomaszewski. I kobiety bardzo długo dobijały się do futbolowego świata. Obecnie w większości krajów istnieją już kobiece drużyny piłki nożnej i regularne, jednak, używając języka piłkarskiego, wciąż są traktowane jak druga, a nawet trzecia liga.


Posłuchaj
12:07 2020_11_10 14_14_11_PR3_Reportaz_w_Trojce.mp3 Kobieca piłka nożna (Reportaż w Trójce)

Początki zazwyczaj były takie same: gra z chłopakami na podwórku, a potem w szkole. Koledzy szybko akceptowali dziewczynę-zawodniczkę, szczególnie jeśli się okazywało, że gra na zbliżonym poziomie. Docinki pojawiały się w momencie, kiedy do głosu dochodziła urażona duma męska, bo dziewczyna okazywała się lepsza: – Słyszałam różne komentarze, od "babochłopa" po "dziewczyny powinny się bawić lalkami" – wspomina jedna z zawodniczek. 

Z czasem jednak, kiedy coraz więcej dziewcząt zaczęło kopać piłkę, kobiecy futbol doczekał się akceptacji. W klubach zaczęły powstawać sekcje żeńskie. A kibice tłumnie przychodzą na mecze. - Na przestrzeni ostatnich lat kobiety zrobiły zdecydowanie większy postęp niż mężczyźni - ocenia były reprezentant Polski Sebastian Mila.

Prawdy i mity o kobiecej piłce nożnej/YouTube Łączy nas piłka


***

Reportaż "Kobieca piłka"
Autorka: Magda Skawińska
Data emisji: 10.11.2020
Godzina emisji: 14.14

pr

Czytaj także

O tym meczu pisano piosenki. Mija 50 lat od zwycięstwa Górnika Zabrze nad AS Romą!

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2020 19:00
Dla niektórych młodszych kibiców piłki nożnej to może zabrzmieć jak science fiction, ale kiedyś polski klub grał w finale ważnych europejskich rozgrywek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cicha Wielka Warszawska - posłuchaj reportażu

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 15:00
Co roku wczesną jesienią – w ostatni weekend września lub pierwszy weekend października – na warszawskim Służewcu odbywa się Wielka Warszawska, gonitwa ze 125-letnią tradycją. Tegoroczne wyścigi zostaną na długo zapamiętane, ponieważ z powodu pandemii koronawirusa odbyły się bez udziału publiczności. I zostały przesunięte na drugi weekend października.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chce, by żona została mistrzynią świata

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2020 17:00
Historia Małgorzaty Czerny, emerytowanej organistki, która niedawno została Mistrzynią Polski Masters w jeździe rowerem na czas. Pani Małgorzata jest cicha, niepozorna i delikatna, a potrafi mknąć na rowerze z prędkością prawie 60 km/h.
rozwiń zwiń