Jak pandemia zmieniła radio

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 14:45
Brak możliwości zapraszania gości do studia, pusta widownia w studiach koncertowych, zdalne nagrania – oto codzienność pracowników Polskiego Radia w czasach koronawirusa. Jak sobie radzimy w tym trudnym czasie? Czy wynika z tego coś dobrego? Opowiadają nie tylko dziennikarze.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Dyjuk/Reporter

shutterstock wesele covid koronawirus 1200.jpg
Wesela w trakcie pandemii

– Kiedy wszystko normalnie funkcjonowało, trudno było tym korytarzem przejść. Grupy, które zapraszamy do oglądania radia "od kuchni", właśnie w tym miejscu się przebierają i stąd zaczynają wycieczkę – mówi, samotnie przechadzając się po holu wejściowym, Agnieszka Ciecierska, dziennikarka i przewodniczka po radiu.


Posłuchaj
12:59 2020_11_16 14_15_15_PR3_Reportaz_w_Trojce.mp3 Radio w pandemii (Reportaż w Trójce)

– Zwykle często mieliśmy sytuacje kontaktowe, w których np. aktorzy grali do jednego mikrofonu stereofonicznego. Dzięki temu mamy czysty, ładny dźwięk. Teraz musimy inaczej do tego podchodzić, muszę próbować różnych technik mikrofonowych – tłumaczy Maciej Kubera, reżyser dźwięku.

W normalnym czasie, otwierając drzwi do Studia Koncertowego im. Witolda Lutosławskiego, dźwięk poczulibyśmy dosłownie w płucach; teraz jest cisza. – Kiedy po pierwszej pandemicznej przerwie wróciliśmy do pracy, wymusiło to na nas programowanie utworów, które wymagają dużo mniejszego składu wykonawczego. Tak, aby zachować wszystkie obostrzenia sanitarne – opowiada Krzysztof Kur, dyrektor orkiestry.

– Pojawiło się też coś zupełnie nowego: koncerty transmitowane online. Z jednym widzem, bo ja zawsze byłem na widowni – dodaje. – Koncert grany do pustej sali jest dla muzyka ciężkim przeżyciem. Co zrobić, gdy utwór się kończy? Zwykle są brawa, muzycy się kłaniają. Teraz też się kłaniają, ale do kamery...

***

Tytuł reportażu: "Radio w pandemii"
Autor: Jakub Tarka
Data emisji: 16.11.2020
Godzina emisji: 14.15

pr

Czytaj także

Zarażeni chęcią pomagania

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2020 19:00
Starsze osoby są najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem i najcięższe konsekwencje choroby. Wraz z informacją na ten temat rośnie liczba młodych osób, które włączają się w różne akcje niesienia pomocy seniorom. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus: na pierwszej linii frontu

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 22:15
Nowe restrykcje, widmo kolejnego lockdownu, czyli zamknięcia granic państw i ludzi w domach, każdego dnia przerażające dane o wzroście zakażeń i, przede wszystkim, liczby ofiar – tak wygląda dzisiaj świat w dobie pandemii koronawirusa. Jednak mimo wszystko strach miesza się z nadzieją, że ludzie będą potrafili sobie z tą zarazą poradzić...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak koronawirus zmienia język polski?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 12:30
Pandemia zmieniła nasze życie, również język, którym się posługujemy. To normalne, że na nową sytuację reagujemy nowym sposobem jej opisywania. I dlatego pojawiły się nowe słowa, nowe sformułowania. Przeminą, czy wejdą na stałe do naszego słownika?
rozwiń zwiń