Każdy ma swojego seniora

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 14:45
Seniorzy zazwyczaj o pomoc sami nie poproszą: wstydzą się swojej nieporadności, biedy. Teraz, w okresie pandemii ten problem narasta i staje się szczególnie poważny. Stworzony niedawno przez rząd Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów otrzymał od starszych osób ponad 10 tysięcy próśb o pomoc!
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Lopolo

se nior posiłek jedzenie pomoc 1200.jpg
"Senior w Koronie" – ciepły i zdrowy posiłek dla potrzebujących

Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów to niejedyna tego typu inicjatywa. Powstają również inne tego typu grupy: tworzą je osoby, które wobec samotności i biedy obojętnie przejść nie potrafią i nie chcą. – Działamy od marca. Rozwozimy obiady, a dodatkowo suchy prowiant od naszych darczyńców, którzy przekazują je do tranzytowego okienka na Mokotowie – mówi jedna z wolontariuszek. – Mamy dzisiaj 9 adresów w całej Warszawie. A jesteśmy jednym z 12 aut, które jeżdżą – dodaje.


Posłuchaj
12:12 2020_11_18 14_15_07_PR3_Reportaz_w_Trojce.mp3 Pomoc seniorom w czasie pandemii (Reportaż w Trójce)

– Osoby starsze mogą bać się kontaktu. Więc często jest więcej osób chętnych niż potrzebujących – mówi Dorota Bojemska, przewodnicząca Rady Rodziny przy Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. – Jeżeli seniorzy nie zgłosili się do Korpusu, to możemy próbować ich znaleźć na własną rękę. Im więcej będzie takich inicjatyw, tym lepiej – dodaje.

– Mamy ciepłe obiady: zupa, drugie danie. Poza tym świeże warzywa, owoce, chleb, herbata. Mamy też dżemy, cukier: podstawowe produkty, żeby każdego zabezpieczyć, nawet jeśli nie wychodzi z domu – wylicza wolontariuszka jednej z organizacji, niezwiązanej z Korpusem. – Wszystko bezpłatnie –dodaje.

Tymczasem w Solidarnościowym Korpusie Wsparcia Seniorów usługa dostarczenia żywności czy leków jest bezpłatna, jednak za same produkty senior płaci. – Nie oszukujmy się, nie każdego będzie na to stać – komentuje wolontariuszka. – Spotykamy się z sytuacjami, kiedy seniorów nie stać na wykupywanie leków. Bardzo często żyją w dużym bólu, bo to są właśnie leki przeciwbólowe – tłumaczy.

I dodaje: – Te recepty zostają niewykupione w domu, dopóki nie wkroczy ktoś, kto się pochyli i za te leki zapłaci.


***

Reportaż "Każdy ma swojego seniora"
Autor: 
Adam Bogoryja-Zakrzewski 
Data emisji:
18.11.2020 
Godzina emisji:
14.10.

Czytaj także

Wykluczenie cyfrowe seniorów – jak z nim walczyć?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 06:45
Około 9 milionów Polaków jest wykluczonych cyfrowo, z czego duża część to osoby starsze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kwarantanna a relacje z sąsiadami. Czy udaje nam się lepiej ich poznać?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 06:45
Zazwyczaj jesteśmy zbyt zapracowani i zabsorbowani naszymi codziennymi obowiązkami, by poświęcać uwagę naszym relacjom sąsiedzkim. Teraz, gdy koronawirus zamknął nas w domach, tych zza ściany możemy poznać nieco lepiej i to nie tylko dlatego, że przez ściany lepiej słychać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przezwyciężyć izolację i nudę. Blog "Senior sam w domu"

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 12:45
"Senior sam w domu" to specjalny blog na stronie Caritas Polska, mający pomóc przetrwać seniorom trudny czas pandemii i związanej z nią izolacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Senior sam ze swoimi myślami. Jak radzić sobie z przygnębieniem?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 12:40
Mimo tego, że ograniczenia związane z pandemią koronawirusa są powoli znoszone, seniorzy wciąż powinni jak najwięcej przebywać w domu i unikać bezpośredniego kontaktu z innymi. Obniża to ryzyko zakażenia, ale też pogarsza samopoczucie. – Największym problemem jest człowiek sam ze sobą. Przyciągamy to, o czym myślimy – mówi doradca rozwoju osobistego Ireneusz Gralik.
rozwiń zwiń