Wielka fala, która zmieniła życie

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 14:35
Michał Przedlacki pracował w agencji reklamowej na Sri Lance. 26 grudnia 2004 roku w wieś, w której właśnie przebywał, uderzyła wielka mordercza fala tsunami. Przetrwał w hotelu oddalonym zaledwie kilka metrów od plaży.
Skąd czerpać siłę do przemiany jesienią? Foto: shutterstock.com Ruslan Huzau
Skąd czerpać siłę do przemiany jesienią? Foto: shutterstock.com/ Ruslan HuzauFoto: shutterstock.com/ Ruslan Huzau

senior samotność izolacja osoba starsza kobieta 1200.jpg
Każdy ma swojego seniora

Michała i jego kolegę, filmowca Timothy'ego, ocaliła przytomność umysłu i odpowiednie usytuowanie hotelowego pokoju. Kiedy fala zaczęła się cofać, rzucili się pomagać innym. Wyciągali ludzi z wody: nieprzytomnych, niekiedy zmarłych. W tej części wsi, w której przebywali, zginęło niemal 90 procent mieszkańców.


Posłuchaj
14:59 2020_11_19 14_15_16_PR3_Reportaz_w_Trojce.mp3 Michał Przedlacki o swojej przemianie (Reportaż w Trójce)

– Wraz z drugim bratem bardzo się wtedy baliśmy o Michała i dosłownie nie odchodziliśmy od telewizora. Pamiętam, zadzwonił telefon: podniosłam słuchawkę i ktoś po angielsku powiedział, że jest z Hiszpanii i dzwonił do niego ktoś z Niemiec, do którego dzwonił ktoś z Wielkiej Brytanii. A do tej osoby z Wielkiej Brytanii zadzwonił ktoś ze Sri Lanki i powiedział, że Michał żyje i prosił o przekazanie tej wiadomości – wspomina siostra.

To dramatyczne przeżycie bardzo go zmieniło. Po powrocie do kraju skontaktował się z Polską Akcją Humanitarną, która powierzyła mu organizowanie misji na Sri Lance. Z pomocą humanitarną wyjeżdżał potem także do Syrii, Afganistanu, Indonezji. Teraz, w czasie pandemii, wraz ze strażakami dostarcza sprzęt ochrony osobistej do szpitali i domów pomocy społecznej.


***

Reportaż "Z pomocą"
Autorka: Joanna Bogusławska
Data emisji: 19.11.2020
Godzina emisji: 14.15

pr

Czytaj także

Nepal oczami polskiego chirurga

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 19:00
Anna Kołodziejska jest chirurgiem dziecięcym, pracuje w jednym z poznańskich szpitali.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Misja polskich medyków w Kirgistanie. Jak tam wygląda walka z koronawirusem?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 07:30
W Kirgistanie działa polska misja medyczna, która szkoli tamtejszych lekarzy walczących z koronawirusem. W misji uczestniczy około 10 lekarzy, ratowników medycznych i pielęgniarzy, którzy będą pracować na oddziałach intensywnej terapii w stolicy kraju Biszkeku i drugim największym mieście Kirgistanu Osz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z pomocą dookoła świata

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2020 18:29
Daria Mejnartowicz najpierw pomagała w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rak to nie wyrok. To diagnoza. Posłuchaj reportażu Trójki

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 18:30
Monika zachorowała na raka jelita grubego. Choroba była dla niej ogromnym zaskoczeniem. Podjęła leczenie, po operacji i chemioterapii udało jej się pokonać chorobę.
rozwiń zwiń