Uwaga! Koronawirus sprzyja sektom

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 14:45
Czas pandemii to czas, kiedy człowiek łatwo wpada w depresję. Wykorzystują to ludzie, którzy potrafią konfabulować, ale przede wszystkim manipulować innymi. W ostatnich miesiącach sekty przyciągają coraz więcej starszych, przerażonych koronawirusem ludzi. Gotowi są oddać mieszkania, emerytury, aby tylko zyskać fałszywą nadzieję na przeżycie...
Jan Niebudek tłumaczy w audycji, na czym scjentolodzy opierają swoje wierzenia
Jan Niebudek tłumaczy w audycji, na czym scjentolodzy opierają swoje wierzeniaFoto: Pixabay/CC/Godsgirl_madi

smutek człowiek mężczyzna religia 1200.jpg
Sekty. Niebezpieczne substytuty rodziny?

W sektach ludzie szukają tego, czego im brakuje: miłości, zdrowia, poczucia bezpieczeństwa. Przywódcy sekt doskonale i cynicznie to wykorzystują: niegdyś młodzieńczy bunt i problemy rodzinne, obecnie - lęk przed pandemią. 


Posłuchaj
12:35 2020_11_25 14_15_10_PR3_Reportaz_w_Trojce.mp3 Mieszkałam w sekcie (Reportaż w Trójce)

Odkąd pojawił się koronawirus, pseudoreligijne grupy przyciągają coraz starsze osoby, przerażone nieuchronnym końcem świata, jaki znamy. – W obecnym czasie kwestia zdrowia staje się kwestią newralgiczną, a przez to niezwykle delikatną. Warto być ostrożnym – przestrzega ojciec Radosław Broniek, dominikanin. – Osoby starsze mogą zostać zmanipulowane przez jakąś grupę, jakiegoś samozwańczego guru, przez kogoś, kto przyjdzie i powie, że jakaś szczególna terapia pomoże rozwiązać wszystkie problemy – tłumaczy.

Hanna 10 lat temu uciekła od niezrównoważonej matki i trafiła do sekty. Jej przywódczyni, mianująca się "Bogiem Haliną", miała na swoich wyznawców tak duży wpływ, że ci byli w stanie oddać jej swój majątek. Nawiązywali też relacje seksualne z osobami, które wskazywała im przywódczyni. 

Reportaż w Trójce - podstrona audycji >>> 

***

Reportaż "Mieszkałam w sekcie"
Autorka:
Katarzyna Handerek 
Data emisji:
25.11.2020
Godzina emisji:
14.15

pr

Czytaj także

Żeby być mniej samotnym. Telefon zaufania dla osób starszych

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 12:49
"Troski i kłopoty dzielone z drugim człowiekiem maleją o połowę" – to motto telefonu zaufania dla osób starszych, które prowadzi stowarzyszenie "mali Bracia Ubogich".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samotność osoby starszej w izolacji – jak z nią walczyć?

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2020 12:39
– Aspekt psychologiczny izolacji bardzo źle wpływa na samopoczucie każdego z nas, a osób starszych w szczególności – przypomina wolontariuszka stowarzyszenia "mali Bracia Ubogich" Dagmara Krzesińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Akcja "Bezpieczny senior". Marlena Maląg: to najbardziej narażona grupa, trzeba o nią dbać

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 19:10
- Jedna czwarta naszego społeczeństwa to są seniorzy. Seniorzy, którym przede wszystkim jesteśmy zobowiązani podziękować, bo oni są fundamentem naszych rodzin. A tak jak o każdy solidny fundament każdego domu należy dbać, my dbamy o naszych seniorów - mówiła w Polskim Radiu 24 Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.
rozwiń zwiń