"Król życia". Reportaż o Krzysztofie Dzikowskim

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 14:30
Krzysztof Dzikowski jest autorem tekstów piosenek, scenarzystą filmowym, literatem. Spod jego pióra wyszły takie wielkie, niezapomniane przeboje muzyki rozrywkowej lat 60. i 70. XX w., jak "Anna Maria" i "Ciągle pada" Czerwonych Gitar, "Mały Książę" Kasi Sobczyk czy "Gondolierzy znad Wisły" Ireny Jarockiej. Przez niektórych nazywany jest królem życia. Dlaczego?
Krzysztof Dzikowski
Krzysztof DzikowskiFoto: fot. arch. prywatne

czerwone gitary 3 pap 663x364.jpg
Krzysztof Dzikowski - autor przebojów Czerwonych Gitar

Wielu osobom nazwisko Dzikowski kojarzy się z piosenką "Mały Książę", często wymienianą jako jego największy przebój. – Utożsamiam się z nią, bo w czasie wojny jako małe dziecko byłem wielokrotnie przewożony, szukałem swojego miejsca na ziemi. Później to zaowocowało wielkim sentymentem do "Małego Księcia" Saint-Exupéry'ego – wyznaje Krzysztof Dzikowski.


Posłuchaj
15:10 2020_11_23 14_14_49_PR3_Reportaz_w_Trojce.mp3 Król życia (Reportaż w Trójce)

 

– Moi rodzice byli bardzo różni od siebie: kiedy ich wspominam, to przypomina mi się film "Czarny kot, biały kot". Ojciec inżynier elektryk był bardzo spokojny – siedział i pracował, także naukowo – wspomina artysta. - Uwrażliwiał mnie na piękno, rysował dla mnie – dodaje. 

Mały książę/YouTube Czerwono-Czarni – Temat


Innym wielkim przebojem Krzysztofa Dzikowskiego jest "Anna Maria". – Wielokrotnie pytałam o to, kim ona była. Ostatnio mówił, że to dwie tarcze, które drążyły metro pod Wisłą. Rzeczywiście, jedną nazwali "Anna", a drugą "Maria" – śmieje się Maria Szabłowska. – A to także świadczy o niesamowitej popularności tej piosenki.

Czerwone Gitary – Anna Maria [Official Audio]/YouTube Polskie Nagrania

***

Reportaż "Król życia"
Autorka: Joanna Bogusławska
Data emisji: 23.11.2020
Godzina emisji: 14.15

pr


Czytaj także

Wspomnienie o Przemysławie Gintrowskim

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2020 21:15
Muzyka była jego życiową pasją: grał, komponował, śpiewał. Jego charakterystyczny, zachrypnięty głos można było rozpoznać od razu. Zaczynał w połowie lat 70. minionego stulecia. Wkrótce poznał Jacka Kaczmarskiego i Zbigniewa Łapińskiego, z którymi stworzył słynne trio. Przemysław Gintrowski zmarł osiem lat temu, 20 października 2012 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sebastian Karpiel-Bułecka: czasem w moim życiu dominują emocje

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2020 14:15
Skrzypek, wokalista, architekt i góral. Twierdzi, że jego siła wynika właśnie z mocnych, góralskich korzeni. I to one nigdy nie pozwoliły mu pójść na skróty. O tym opowiada także na scenie, bo przecież poprzez śpiewanie opowiada o własnym losie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mała Alicja w krainie muzyki

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2020 14:30
O wielkiej muzycznej karierze śni wielu. Do I Konkursu Dziecięcych Talentów Polskiego zorganizowanego przez Radio Dzieciom od młodych artystów nadeszło blisko 700 zgłoszeń. Nagrodą dla zwycięzcy była możliwość reprezentowania Polski w konkursie Eurowizja Junior.
rozwiń zwiń