Mój największy skarb

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 15:00
Pięć lat trwał proces w wyniku którego skazano kierowcę, który śmiertelnie potrącił 11-letniego Kacpra. Oskarżony nie miał prawa jazdy, jechał w stanie wskazującym na spożycie alkoholu, miał zakaz prowadzenia pojazdów, działał w warunkach recydywy i kierował niesprawnym pojazdem. Mimo to sąd w Lipnie uznał go za niewinnego, a całkowitą winą za wypadek obarczono chłopca, który rzekomo wyskoczył na drogę.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Toa55

shutterstock rodzice zaloba 1200 .jpg
Śmierć dziecka: jak sobie z tym poradzić?

Ta sprawa ciągnęła się pięć lat. W tym czasie ojca zabitego Kacpra skazano za napaść na oskarżonego i zalecono wypłacenie odszkodowania. Kolejne odwołanie się od wyroku przez prokuratora i rodziców chłopca wreszcie zakończyło się skazaniem kierowcy. Wyrok zapadł w październiku br.


Posłuchaj
13:39 2020_12_01 14_15_00_PR3_Reportaz_w_Trojce.mp3 Pięcioletnia walka o sprawiedliwy wyrok (Reportaż w Trójce)

– Rozmawiałam właśnie z mężem, który był za granicą. Kacperek powiedział, że jedzie rowerem na boisko. Miał 11 lat, kartę rowerową, był umówiony z kolegami – niech jedzie. Byłam w kuchni, miałam robić kolację, kiedy usłyszałam huk – wspomina mama zabitego chłopca.

– Wyjrzałam, żeby sprawdzić, czy Kacperek dojechał, i leżał rower... Nie mogliśmy znaleźć Kacperka, ten człowiek nie wiedział, gdzie jest dziecko, nie wiedział, że jakiekolwiek dziecko potrącił! Tylko martwił się o swój samochód – opowiada łamiącym się głosem.

Sprawca wypadku nie chciał się wypowiedzieć do mikrofonu i unikał mediów. Za to wypowiada się jego matka, a także prokurator, sędzia oraz mieszkańcy wsi, gdzie mieszkał 11-letni Kacper. Usłyszymy także ogłoszenie wyroku sądu. 

Reportaż był prezentowany na Prix Europa w Poczdamie w ub. roku.


***

Reportaż "Mój największy skarb"
Autorki: Żaneta Walentyn, Adriana Andrzejewska
Data emisji: 1.12.2020
Godzina emisji: 14.15

pr

Czytaj także

Pomorskie: kierowca, który śmiertelnie potrącił 8-latkę nie trafi do aresztu

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2018 15:15
Sąd Okręgowy w Gdańsku podtrzymał decyzję sądu niższej instancji o niestosowaniu tymczasowego aresztu wobec 35-letniego kierowcy, który w połowie stycznia potrącił śmiertelnie 8-letnią dziewczynkę na przejściu dla pieszych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dawid". Nagrodzony reportaż Agnieszki Szwajgier

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020 14:40
Historią dramatycznych poszukiwań i tragicznej śmierci 5-letniego Dawida Żukowskiego rok temu żyła cała Polska. Poświęcony temu reportaż przygotowany przez dziennikarkę Trójki Agnieszkę Szwajgier otrzymał nagrodę 36. Międzynarodowego Festiwalu Radiowego Prix Bohemia 2020.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nietrzeźwy kierowca potrącił śmiertelnie dziecko. Sąd wyrok uniewinniający zmienił na dwa lata więzienia

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2020 17:00
Sąd Rejonowy w Lipnie wymierzył Stanisławowi G. karę dwóch lat więzienia za śmiertelne potrącenie w 2015 r. w Steklinku 11-letniego Kacpra. Sprawa wróciła do sądu pierwszej instancji po orzeczeniu Sądu Okręgowego we Włocławku, który uchylił w 2019 r. pierwotny wyrok uniewinniający.
rozwiń zwiń