Poruszający i przerażający reportaż: "Dzień ratownika"

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 14:30
We wtorek liczba osób, o których wiadomo, że zaraziły się koronawirusem, przekroczyła milion. Jak obecnie wygląda codzienność ratownika medycznego? Dziennikarz Studia Reportażu, Jakub Tarka, namówił jednego z ratowników, Michała, żeby nagrywał swoje zwykłe dni pracy.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Karolis Kavolelis

maseczka 1200 shutterstock.jpg
Maseczka jest niezbędna. Ale jaka?

Bohater reportażu nie ma żadnych złudzeń: – To ratowanie systemu, w którym lekarze leczą przez telefon, pacjenci zamawiają karetkę w sytuacji, w której pomocy pogotowia nie wymagają, a ci, którzy potrzebują ratunku, albo muszą długo czekać na przyjazd ratowników, albo - już w karetce - czekają nawet po 20 godzin na przyjęcie do szpitala.


Posłuchaj
14:21 2020_12_02 14_15_01_PR3_Reportaz_w_Trojce.mp3 Dzień ratownika (Reportaż w Trójce)

Przedstawiana przez Michała sytuacja jest więcej niż dramatyczna: – To nie jest już normalna medycyna, taka, jaką kiedyś uprawialiśmy. Teraz to jest właściwie wojna. Na jednym z moich dyżurów w pewnym momencie, na blisko 120 karetek operujących w rejonie Warszawy, na statusie "dezynfekcja" były 63! – opowiada. 

– Po kontakcie z pacjentem z COVID-19 muszą zjechać na bazę, zdezynfekować się, odczekać aż ten środek zacznie działać, pobrać nowe kombinezony i wrócić w swój rejon – wylicza. – Przez trzy godziny karetka jest wyłączona z użytku – dodaje.

– I nie życzę nikomu, żeby go w tym czasie potrącił samochód na pasach. Jeżeli do miejscowości pod Warszawą jest dysponowana karetka z centrum stolicy, to nim ten zespół się zbierze, nim ta karetka dojedzie, ten człowiek nie ma żadnych szans na przeżycie – ostrzega ratownik Michał.

***

Reportaż "Dzień ratownika"
Autor: Jakub Tarka
Data emisji: 2.12.2020
Godzina emisji: 14.15

pr

Czytaj także

Koronawirus: na pierwszej linii frontu

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 22:15
Nowe restrykcje, widmo kolejnego lockdownu, czyli zamknięcia granic państw i ludzi w domach, każdego dnia przerażające dane o wzroście zakażeń i, przede wszystkim, liczby ofiar – tak wygląda dzisiaj świat w dobie pandemii koronawirusa. Jednak mimo wszystko strach miesza się z nadzieją, że ludzie będą potrafili sobie z tą zarazą poradzić...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uwaga! Koronawirus sprzyja sektom

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 14:45
Czas pandemii to czas, kiedy człowiek łatwo wpada w depresję. Wykorzystują to ludzie, którzy potrafią konfabulować, ale przede wszystkim manipulować innymi. W ostatnich miesiącach sekty przyciągają coraz więcej starszych, przerażonych koronawirusem ludzi. Gotowi są oddać mieszkania, emerytury, aby tylko zyskać fałszywą nadzieję na przeżycie...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Misja: Afganistan. Lekarka i żołnierka w jednej osobie

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 14:30
- Zawsze podziwiałam wojowników, ludzi, którzy są odważni - mówi pani Magdalena. Lekarka, która zdecydowała się wyjechać na misję do Afganistanu. I została ranna.
rozwiń zwiń