95 lat Polskiego Radia. Zawsze tam, gdzie dzieje się historia

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 14:40
Z okazji 95-lecia Polskiego Radia uruchomiony został specjalny serwis 95latpolskieradio.pl. Znaleźć tam można najcenniejsze archiwa – głos Józefa Becka, głosy słynnych polskich pisarzy, przedwojennych spikerów, relacje z najważniejszych wydarzeń historycznych. – Ten serwis powstał po to, żeby nie tylko spopularyzować i udokumentować dzieje Polskiego Radia, ale także oddać hołd tym wszystkim ludziom, którzy przez 95 lat tworzyli je w różnych warunkach – mówił Bartłomiej Makowski z redakcji serwisów internetowych i archiwum Informacyjnej Agencji Radiowej.
Rok 1927, Warszawa. Kierownik amplifikatorni przy ul. Kredytowej inż. Mieczysław Kiełpiński na stanowisku pracy
Rok 1927, Warszawa. Kierownik amplifikatorni przy ul. Kredytowej inż. Mieczysław Kiełpiński na stanowisku pracyFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Jedyna w swoim rodzaju podróż przez świat wyobraźni, kultury, sportu i historii zapisanej w niebywałym bogactwie dźwięków – 26 listopada, w 95. rocznicę rozpoczęcia regularnej działalności przez Próbną Stację Radionadawczą Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego, wystartował serwis internetowy poświęcony historii Polskiego Radia.

Nowy, multimedialny serwis podzielony jest na 8 rozdziałów, które prezentują wybór najważniejszych dokonań z szerokiego spektrum działalności Polskiego Radia przez niemal sto lat jego istnienia. 


Posłuchaj
12:17 2020_12_09-14-15-17_Reportaz.mp3 Serwis 95latpolskieradio.pl – historia polskiej radiofonii w 8 rozdziałach (Reportaż w Trójce)

 

1. POCZĄTEK RADIA - to przedstawienie sylwetek budowniczych Polskiego Radia, nagrania głosów pierwszych spikerów oraz ilustrowane utrwalonymi na taśmie wspomnieniami pracowników dzieje rozgłośni w Warszawie, a także ośmiu przedwojennych rozgłośni regionalnych.

Więcej dowiesz się na stronie: Początek radiowej działalności

2. HISTORIA MA GŁOS – Polskie Radio od 95 lat jest zawsze tam, gdzie dzieje się historia. Wsłuchanie się w pełne emocji relacje z różnych dekad to niepowtarzalne doświadczenie szczególnego "tu i teraz", znalezienie się w wirze zdarzeń sprzed lat. W rozdziale zaprezentowano wybór 36 przełomowych wydarzeń w historii Polski i świata, każde z nich zilustrowane jest dokumentującymi je materiałami dźwiękowymi.

Zobacz w nowym serwisie na stronie: Historia ma głos

3. TEATR WYOBRAŹNI – słuchowiska i radiowe powieści to znak rozpoznawczy Polskiego Radia. Od przedwojennego "Pogrzebu Kiejstuta" po współczesne odcinki najdłużej na świecie, do dziś emitowanej powieści radiowej "Matysiakowie" – teatr wyobraźni pokazuje, że w niewielkim studiu można stworzyć cały wszechświat.

Więcej w nowym serwisie na stronie: Teatr Wyobraźni

4. GŁOSY RADIOWEGO TEATRU – przez deski radiowego teatru wyobraźni przewinęło się setki znakomitych aktorów, reżyserów, autorów słuchowisk. Jakim doświadczeniem była dla nich praca w radiowym teatrze? Na to pytanie odpowiadają sami zainteresowani.

Więcej na stronie: Głosy radiowego teatru

5. GŁOSY PISARZY – radio – medium skupione na słowie – było od początku doceniane przez literatów. Najwięksi polscy pisarze i poeci współpracowali z Polskim Radiem, tworzyli dla niego, zyskiwali nową przestrzeń, w której mogła wybrzmieć ich twórczość. W radiowym archiwum zachowały się setki głosów polskich pisarzy i poetów.

Posłuchaj na stronie Głosy pisarzy

6. RADIOWA FILHARMONIA – przedstawia rolę Polskiego Radia w promowaniu muzyki klasycznej. To tutaj swoją ostoję znalazły takie legendy jak Władysław Szpilman, to w radiowych archiwach ocalało m.in. wyjątkowe nagranie IV Symfonii Karola Szymanowskiego i, uwaga, zapis głosu kompozytora. W naszej "filharmonii", otwartej na wiele muzycznych gatunków, nie mogło też zabraknąć wspomnienia o jednym z pierwszych w Europie ośrodków muzyki elektronicznej.

Posłuchaj więcej na stronie: Radiowa filharmonia

7. SPORT W POLSKIM RADIU – Przeżyjmy to jeszcze raz: medal Kusocińskiego, olimpijski laur Orłów Górskiego, małyszomania. Wystarczy zamknąć oczy, wsłuchać się i dać ponieść emocjom! Polskie Radio od początku swojego istnienia towarzyszyło najważniejszym sukcesom sportowym Polaków, było też miejscem narodzin niezwykłego, żywego i kwiecistego języka komentatorów sportowych. 95 lat Polskiego Radia to też blisko sto lat sportowych emocji przekazywanych przez najwybitniejszych mistrzów komentarza sportowego.

Więcej sportowych wspomnień znajdziesz tutaj: Sport w Polskim Radiu

8. DZIECI W POLSKIM RADIU – pierwsza audycja dla najmłodszych została nadana na antenie rozgłośni Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego już w 1926 roku. Od tego czasu programy dla najmłodszych stały się nieodzowną częścią Polskiego Radia: od pogadanek zoologicznych dyrektora warszawskiego zoo Jana Żabińskiego po nadawanie jedynej całodobowej stacji radiowej poświęconej wyłącznie dzieciom i rodzicom – Polskiego Radia Dzieciom.

Kliknij w obrazek i przenieś się w czasie, w podróż zapisaną w ogromie archiwalnych dźwięków:

src=" //static.prsa.pl/18c6af74-3478-4b75-bc41-37b63c3bea80.file"

***

Tytuł reportażu: "95 lat w dźwięku" 
Autor reportażu: Jakub Tarka
Data emisji: 9.12.2020
Godzina emisji: 14.15

kr

Czytaj także

Początki Polskiego Radia. Posłuchaj pierwszych słów w eterze

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 19:00
1 lutego 1925 roku zainaugurowano działalność pierwszej polskiej próbnej stacji radionadawczej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Małgośka" Maryli Rodowicz piosenką 95-lecia Polskiego Radia! Kto znalazł się w pierwszej dziesiątce?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2020 11:30
Ćwierć miliona Słuchaczy Polskiego Radia zadecydowało, kto znalazł się na podium w Plebiscycie 95-lecia Polskiego Radia. Zwycięskim utworem okazała się "Małgośka" Maryli Rodowicz, drugie miejsce zajął Czesław Niemen z piosenką "Dziwny jest ten świat", a trzecie – Budka Suflera i "Cień Wielkiej Góry".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gala Polskiego Radia "Wielki Splendor i Debiuty" za nami!

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2020 08:00
Teatr Polskiego Radia wręczył swoje najważniejsze wyróżnienia – Splendory, czyli nagrody dla wybitnych twórców teatru radiowego. Podczas oficjalnej gali, która odbyła się tradycyjnie w pierwszy poniedziałek grudnia, uhonorowani zostali Barbara Zielińska, Artur Barciś, Marek Barbasiewicz oraz Wojciech Marczewski, a także artyści debiutujący na radiowej scenie. Wydarzenie streamingowaliśmy na stronie i w mediach społecznościowych Polskiego Radia.
rozwiń zwiń