Największa wartość – drugi człowiek

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 14:30
Magdalena i Robert Bauerowie z okazji 25. rocznicy ślubu postanowili odwiedzić Kubę. Niestety, zabrakło miejsc w samolocie. Nie byli zachwyceni, tym bardziej, że szybko musieli zmienić kierunek podróży. Ich wybór padł na Kenię. Nie mieli pojęcia, że to zmieni całe ich życie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/sandis sveicers

som chess academy 1200.JPG
Szachy: brama do marzeń, droga do lepszego życia

Podczas rejsu po oceanie spotkali Kenijczyka, z którym się zaprzyjaźnili. Mężczyzna opowiedział im historię swojej rodziny: okazało się, że jego żona jest w kolejnej ciąży – zagrożonej. Niestety, nie było go stać na lekarza. Pieniądze, które Państwo Bauerowie planowali wydać na safari, przeznaczyli na pomoc tej kobiecie. Dzięki ich wsparciu urodziła szczęśliwie zdrową dziewczynkę – Magdę.

Posłuchaj
20:27 2020_12_16 14_14_56_PR3_Reportaz_w_Trojce.mp3 Z serca (Reportaż w Trójce)

Kiedy Bauerowie wrócili do Polski, przez długi czas własnymi pieniędzmi pomagali mieszkańcom z kenijskiej wioski; później postanowili założyć fundację. – Pomagamy modernizować domy: robimy wylewki, wzmacniamy ściany, wymieniamy dachy. Zdarzyło się, że jeden wybudowaliśmy od podstaw – opowiada o jej działalności pani Magda. 

Teraz każdą wolną chwilę spędzają w Kenii. Spędzili tam też wyjątkowe święta Bożego Narodzenia z kenijskimi przyjaciółmi. Były potrawy wigilijne, skromne, ale świąteczne, bo było w tych świętach dużo ich serca. – Żyjąc w nadmiarze, który nas otacza, zapominamy o najprostszych wartościach. A wartością samą w sobie jest drugi człowiek, a nie ten kolorowy splendor, który towarzyszy świętom u nas – mówią Magda i Robert Bauerowie. b


***

Reportaż "Z serca"
Autorka: Joanna Bogusławska
Data emisji: 16.12.2020
Godzina emisji: 14.14

pr


Czytaj także

Woreczki ryżu na wagę złota

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2020 19:00
Wielkopostną akcję charytatywną "Woreczek ryżu dla Kenii" wymyślili osiem lat temu studenci należący do Wspólnoty Porcjunkula przy klasztorze oo. Franciszkanów na Górze Przemysła w Poznaniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tam nas potrzebują

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 19:00
Z epidemią koronawirusa zmaga się cały świat. W krajach rozwiniętych ogłoszono zarządzenia, które mają ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Każdy ma swojego seniora

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 14:45
Seniorzy zazwyczaj o pomoc sami nie poproszą: wstydzą się swojej nieporadności, biedy. Teraz, w okresie pandemii ten problem narasta i staje się szczególnie poważny. Stworzony niedawno przez rząd Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów otrzymał od starszych osób ponad 10 tysięcy próśb o pomoc!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poruszający i przerażający reportaż: "Dzień ratownika"

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 14:30
We wtorek liczba osób, o których wiadomo, że zaraziły się koronawirusem, przekroczyła milion. Jak obecnie wygląda codzienność ratownika medycznego? Dziennikarz Studia Reportażu, Jakub Tarka, namówił jednego z ratowników, Michała, żeby nagrywał swoje zwykłe dni pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święty Mikołaj w maseczce i jednorazowych rękawiczkach - posłuchaj

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 14:30
Mikołajki to najczęściej ten moment, który uświadamia nam, że święta za pasem i zaczynamy myśleć o przygotowaniach, prezentach. No i od tego dnia na ulicach i w galeriach handlowych coraz częściej widać charakterystyczne postacie z białą brodą i w czerwonych czapkach z pomponem. A jak sobie radzą w tym roku? Czy noszą maseczki?
rozwiń zwiń