Średniowieczny skarb w szczerym polu

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 10:00
Garnek wypełniony monetami i srebrną biżuterią odkryto na terenie Słuszkowa w Wielkopolsce. Archeolodzy prowadzący badania stwierdzili, że przedmioty pochodzą z przełomu XI i XII w. Miały taką wartość, że można było za nie kupić całą wieś.
Średniowieczny skarb w szczerym polu
Foto: gbaku via Foter.com / CC BY-SA

archeologia 1200 free
Skarb zakopany na polu kukurydzy. Sensacyjne odkrycie koło Kalisza

– To szczere pole: nie wiemy, co tutaj było w momencie zakopania skarbu – mówi Rafał Szelągowski, wójt gminy Mycielin. – Były trzy koncepcje poszukiwania tego skarbu. Traf chciał, że w dobre miejsce poszliśmy i przyjaciele pana Adama go wykryli – opisuje.


Posłuchaj
11:38 2020_12_21 14_14_59_PR3_Reportaz_w_Trojce.mp3 Skarb w Słuszkowie (Reportaż w Trójce)

– Nie mamy pojęcia, jaki był kontekst archeologiczny ukrycia tego skarbu. Wg mnie duże depozyty powinny być w ciekawych miejscach. Tutaj może być teren, na którym książę Zbigniew miał swój tymczasowy dwór: koniecznie trzeba to zbadać – mówi Adam Kędzierski archeolog z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.

To prawdziwy Święty Graal wśród poszukiwaczy skarbów/YouTube Telewizja Olsztyn


– Są takie czasy, że skarby nie dochodzą do muzealników czy archeologów. W większości są pokątnie wyciągane z ziemi i rzadko kiedy mamy do czynienia z tak fajnym znaleziskiem. W przypadku tego stanowiska mamy praktycznie cały skarb: prawie cały garnek i mogliśmy go jeszcze w środku prześwietlić, zbadać za pomocą tomografu – dodaje. 

– Ten skarb eksplorowaliśmy dwa dni. Mogliśmy go wyjąć bardzo szybko, ale wtedy prawdopodobnie uszkodzilibyśmy to naczynie. A tak, dzięki strażakom ze Słuszkowa, którzy przez całą noc pilnowali skarbu, wszystko poszło jak trzeba – dziękuje Adam Kędzierski. 

Skarb złotych monet z floty z 1715/YouTube Metal Detectives


***

Reportaż "Skarb w Słuszkowie"
Autorka: Danuta Synkiewicz
Data emisji: 21.12.2020
Godzina emisji: 14.15

pr

Czytaj także

Opowiadać o historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2018 19:00
Bohaterka reportażu, z zawodu artystka-tkaczka, urodziła się w Poznaniu w 1920 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nowe życie twierdzy". Czym przyciąga Srebrna Góra?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2019 19:05
Pięknie rozwija się najwyższa twierdza górska w Europie, Srebrna Góra, a także okoliczne forty, które przyciągają rzesze turystów. Są też plany budowy kolejki gondolowej na przepiękną Srebrną Górę. W gminie zamieszkali architekci, miłośnicy historii. Ich działania czynią to miejsce niezwykle atrakcyjnym, a plany są wielkie…
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żywa historia w nagraniach

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 18:30
Anna pamięta swoje pierwsze nagranie dla archiwum historii mówionej. Pani miała 90 lat i przeżyła rzeź na Wołyniu. Anna nagrywała ją 10 godzin bez przerwy. Dlaczego?
rozwiń zwiń