Seans w zupełnie starym stylu. Reportaż

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 14:35
W dobie coraz szybszego internetu, platform streamingowych i filmów jakości 4K albo i lepiej, wciąż są ludzie, którzy chcą przeżyć seans w starym stylu. To znaczy na wiekowym telewizorze kineskopowym obejrzeć film puszczany z kasety VHS. Dodatkowe atrakcje – rytuał wkładania kasety do magnetowidu, charakterystyczny szum przesuwającej się taśmy, zakłócenia obrazu i stres, czy kaseta się nie zatnie – wliczone są w cenę (niewysoką) biletu.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Studio KIWI/Shutterstock.com

magnetowid 1200.jpg
Filmy na kasetach VHS: wciąż można je wypożyczyć!

Kino Amondo to najmniejsze kino w Warszawie: jego sala jest mała, mieści zaledwie 33 osoby, ale wyświetlane są w niej filmy o dużych wartościach artystycznych. Od połowy października kino uruchomiło w piwnicy drugą salkę projekcyjną. Można ją wynająć, aby wspólnie ze znajomymi, na starym kineskopowym telewizorze, obejrzeć filmy na kasetach VHS.


Posłuchaj
12:35 2020_12_28 14_14_53_PR3_Reportaz w Trojce.mp3 Świat w starym stylu (Reportaż w Trójce)

Dla takich właśnie wielbicieli starych nośników pan Piotr Sadowski od blisko 30 lat prowadzi na warszawskich Bielanach wypożyczalnię filmów. W maleńkim pomieszczeniu na półkach stoi ponad cztery tys. filmów, z tego ponad 300 nagranych jest na kasetach VHS.

– Jako młody człowiek potrafiłem urwać się ze szkoły, aby stanąć w kolejce po bilety np. na "Poszukiwaczy zaginionej arki". Po południu koledzy mnie zmienili, pod wieczór już były bilety. A seans o północy w kinie Relax – wspomina pan Piotr.

– No i w latach 80. pojawiły się kasety VHS. Ogromna rewolucja: można było wreszcie w zaciszu domowym obejrzeć film. Jakość była bardzo różna, źródła również, ale każdy chciał mieć ten odtwarzacz i własną filmotekę. A sprzęt wtedy kosztował 200-250 dolarów w Peweksie lub Baltonie. Kasety też nie były tanie – tłumaczy.

Cudowny żywot kaset VHS/YouTube Ruch Oporników

*** 

Tytuł reportażu "Świat w starym stylu"
Autorka reportażu: Grażyna Wielowieyska
Data emisji: 28.12.2020
Godzina emisji: 14.15

pr

Czytaj także

Żywa historia w nagraniach

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 18:30
Anna pamięta swoje pierwsze nagranie dla archiwum historii mówionej. Pani miała 90 lat i przeżyła rzeź na Wołyniu. Anna nagrywała ją 10 godzin bez przerwy. Dlaczego?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Alternatywy 4": kto na to pozwolił?!

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 14:45
Ten serial gromadził przed telewizorami miliony ludzi, każdy odcinek był szeroko komentowany następnego dnia w tramwajach, autobusach, w pracy i w domu. Wszyscy wiedzieli, kim był Anioł, Balcerek, doktor Kołek i profesor Dąb-Rozwadowski a cytaty na stałe weszły do mowy potocznej. 30 listopada 1986 roku TVP wyemitowała pierwszy odcinek kultowego serialu "Alternatywy 4" w reżyserii Stanisława Barei.
rozwiń zwiń

Czytaj także

95 lat Polskiego Radia. Zawsze tam, gdzie dzieje się historia

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 14:40
Z okazji 95-lecia Polskiego Radia uruchomiony został specjalny serwis 95latpolskieradio.pl. Znaleźć tam można najcenniejsze archiwa – głos Józefa Becka, głosy słynnych polskich pisarzy, przedwojennych spikerów, relacje z najważniejszych wydarzeń historycznych. – Ten serwis powstał po to, żeby nie tylko spopularyzować i udokumentować dzieje Polskiego Radia, ale także oddać hołd tym wszystkim ludziom, którzy przez 95 lat tworzyli je w różnych warunkach – mówił Bartłomiej Makowski z redakcji serwisów internetowych i archiwum Informacyjnej Agencji Radiowej.
rozwiń zwiń