Niezwykłe skutki zgubienia telefonu

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 15:00
Hanka Brulińska jest aktorką teatralną i telewizyjną, ma na swoim koncie również debiut reżyserski. Dwa lata temu spędziła urlop na wyspie Zanzibar. Ten egzotyczny wyjazd stał się impulsem do zmian w jej życiu.
Wystawa zdjęć Hanki Brulińskiej w sklepie Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl
Wystawa zdjęć Hanki Brulińskiej w sklepie Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl Foto: Antoni Rokicki

Afryka reportaż Skawińska 1200.jpg
Tam nas potrzebują

Właśnie podczas tych egzotycznych wakacji doszło do zdarzenia, które zachęciło Hankę do zorganizowania pomocy tamtejszym zanzibarskim dzieciom mieszkającym w małej, malowniczej wiosce Jambiani. Po powrocie do Polski razem z Pallotyńską Fundacją Misyjną Salvatti zorganizowała wystawę swoich zdjęć z Zanzibaru oraz obrazów, które potem zostały zlicytowane. Uzyskane pieniądze przeznaczono na kupno podręczników do nauki angielskiego dla dzieci z Jambiani.


Posłuchaj
14:07 2021_01_04 14_14_47_PR3_Reportaz_w_Trojce.mp3 Pamiątka z Jambiani (Reportaż w Trójce)

– Te dzieci są uśmiechnięte, ale mimo tego uśmiechu ja w ich oczach zobaczyłam cierpienie. I tęsknotę za czymś... – opowiada Hanka Brulińska. – Zanzibar jest pełen kontrastów: z jednej strony był hotel, a z drugiej inna, szara rzeczywistość. I w niej te dzieci – tłumaczy.

– Kiedy to zobaczyłam, to częściej byłam tam z nimi, niż bawiłam się z Europejczykami w hotelach. Były piękne plaże nad pięknym oceanem, kolorowe leżaki i drinki, ale ja poszłam w drugą stronę: byłam w ich domu, poznałam, jak żyją, co robią – wspomina.

Monika Mostowska talk about auction of Hanka Brulińska photography for Jambiani village/YouTube Poland Daily Live


– Któregoś dnia wracając do hotelu, zgubiłam telefon. Pomodliłam się wtedy do świętego Antoniego i obiecałam, że jeśli go odnajdę, to się odwdzięczę. Telefon ku mojemu zdumieniu bardzo szybko się znalazł. Zapłaciłam, ale też zapytałam, czego by chcieli w zamian – opowiada aktorka. – Jeden z tych Zanzibarczyków powiedział, że oni to nic, ale dla ich dzieci podręczniki i buciki – dodaje.

"Dzieci z Jambiani" Wystawa fotografii Hanki Brulińskiej/YouTube TVP Polonia


*** 

Reportaż "Pamiątka z Jambiani" 
Autor: Antoni Rokicki
Data emisji: 4.01.2021
Godzina emisji: 14.14

pr

Czytaj także

Adopcja na odległość. Codzienność z myślą o innych

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2018 18:59
Centrum Misyjne Sióstr Pallotynek od wielu lat organizuje tzw. adopcję serca. To forma pomocy, dzięki której wierni mogą sfinansować naukę dzieci w Kamerunie oraz Rwandzie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Największa wartość – drugi człowiek

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 14:30
Magdalena i Robert Bauerowie z okazji 25. rocznicy ślubu postanowili odwiedzić Kubę. Niestety, zabrakło miejsc w samolocie. Nie byli zachwyceni, tym bardziej, że szybko musieli zmienić kierunek podróży. Ich wybór padł na Kenię. Nie mieli pojęcia, że to zmieni całe ich życie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Afryka: jak uwolnić jej wielki potencjał, jak wspomóc mieszkańców?

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 23:15
Ten kontynent naznaczony jest niewolnictwem i kolonializmem, ale także własnymi skorumpowanymi elitami. Jednak czy tylko tak powinno się patrzeć na Afrykę? Przecież tworzy się tam wspaniałą muzykę, sztukę, pisze się książki, a także w pięknym stylu, krytycznie, opisuje własną, niezwykle bogatą historię.
rozwiń zwiń