Kolędujące wskrzeszanie tradycji - posłuchaj reportażu

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 14:45
W Warszawie i wszystkich dużych miastach tradycyjny zwyczaj chodzenia po kolędzie już właściwie całkowicie zanikł. I w zasadzie trudno się temu dziwić: ludzie odgradzają się od świata i siebie nawzajem płotami, bramkami. Jak w takich warunkach kolędnicy mają śpiewać: do domofonu?
Kolędnicy przy oknie chaty
Kolędnicy przy oknie chatyFoto: Polona/W. Boratyński

orszak trzech króli warszawa 2021 pap 1200.jpg
Procesja Trzech Króli w czasie pandemicznym

Według dawnego zwyczaju kolędnicy odwiedzali domy miedzy Wigilią a świętem Trzech Króli. Członkowie Slavic a Capella Quintet już wielokrotnie spędzali ten czas, wędrując przebrani od domu do domu i śpiewając kolędy. Skąd pomysł, aby wskrzesić tę dawną tradycję?


Posłuchaj
09:14 2021_01_06 14_15_50_PR3_Reportaz_w_Trojce.mp3 Hej kolęda, kolęda (Reportaż w Trójce)

– Poznaliśmy się z Markiem i Norbertem i założyliśmy tercet wokalny. Zbliżały się święta i chcieliśmy zrobić właśnie coś świątecznego. Stąd ten pomysł, choć na mniejszą skalę: byliśmy tylko u paru rodzin – opowiada Magda, która wciela się w Anioła. – Jednak bardzo nam się to spodobało i postanowiliśmy to kontynuować – dodaje.

Teraz są już w piątkę. Oprócz Magdy kolędują jeszcze: śpiewający barytonem Krzysztof w przebraniu Króla, Roman i Norbert jako Sarmaci w szlacheckich strojach i Mark noszący gwiazdę betlejemską, którą pomógł mu zrobić tata.

– Traktujemy to jako wskrzeszanie tradycji, która już dawno zanikła. Mark nas bardzo inspirował, opowiadając, jak to jest u niego, na Białorusi – tłumaczy Magda. – Oprócz chodzenia na zamówienie, postanowiliśmy zrobić bardzo szaloną rzecz: chodzić po przypadkowych domach. I to się bardzo fajnie udało – cieszy się.


***

Reportaż "Hej kolęda, kolęda"
Autorka: Beata Kwiatkowska
Data emisji: 6.01.2021
godzina emisji: 14.15

pr

Czytaj także

"W reportażu radiowym występują aktorzy jednej roli"

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 18:15
- Radio jest przygotowane na bicie serca autora i powinno wywołać bicie serca również u słuchacza - mówił w audycji "Dwie do setki" Andrzej Mularczyk, pisarz, scenarzysta, reportażysta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wpuściliśmy śmierć do naszego domu". Beata Kwiatkowska z Dwójki z nagrodą specjalną KRRiT

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 17:56
Beata Kwiatkowska z Programu Drugiego Polskiego Radia z nagrodą specjalną KRRiT za reportaż "Wpuściliśmy śmierć do naszego domu". To opowieść o Darku Milewskim, chorym na stwardnienie rozsiane boczne. Posłuchaj nagrodzonego reportażu!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak żyje się w świecie bez smaków i zapachów?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2021 15:40
Ansomia powoduje, że nie odczuwamy zapachów. Ageuzja sprawia, że nie mamy smaku. Mogą one towarzyszyć ludziom na stałe lub tymczasowo. W 2020 roku okazała się także objawem choroby Covid-19.
rozwiń zwiń