Korsyka w ekstremalnym wymiarze

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 14:45
Małgorzata Czeczott, Artur Kurek, Mateusz Niedbała i Kuba Zwoliński jesienią wzięli udział w ekstremalnym rajdzie przygodowym na Korsyce. Mieli do pokonania dystans ok. 300 km. biegów górskich, pływania wpław w morzu, wspinaczki i innych tego typu dyscyplin. Zespół zajął trzecie miejsce.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Colombo Nicola/Shutterstock

Rajdy przygodowe to dyscyplina, w której zespół – dwójkowy lub czwórkowy – musi pokonać przy pomocy własnych mięśni określony dystans, nawigując w terenie. To jest sport zespołowy, więc aby odnieść sukces, nie wystarczy mieć bardzo silnego zawodnika. Zespół będzie tak mocny, jak mocne będzie jego najsłabsze ogniwo.


Posłuchaj
11:47 2021_01_07 14_15_09_PR3_Reportaz_w_Trojce.mp3 Ryzyko pod kontrolą (Reportaż w Trójce)

Jak mówią, decyzja o starcie na Korsyce narodziła się spontanicznie, kiedy grupa musiała odwołać inny start – w Chorwacji – oczywiście z powodu pandemii.

Te zawody składały się z trasy z kilkoma dyscyplinami: bieg górski, rowery górskie oraz kajaki. Do tego były odcinki specjalne: odcinki w korsykańskich kanionach (tzw. canyoning), odcinki poprowadzone wybrzeżem (coastering: trasę należy przebywać dokładnie wzdłuż wybrzeża po lądzie, a jeśli to niemożliwe – wpław) oraz zadania linowe (wspinaczka po linach poręczowych lub zjazd ze skały) i odcinek wpław wzdłuż wybrzeża.

– To nie jest sport stricte ekstremalny, gdzie bardzo silnie naciągamy granice. To ryzyko pod kontrolą, ale też trzeba wiedzieć, że im bardziej jesteśmy zmęczeni, im dłużej jesteśmy na trasie, tym bardziej drobne niedogodności stają się niebezpiecznymi przygodami – tłumaczą członkowie zespołu.


***

Reportaż "Ryzyko pod kontrolą"
Autorka: Joanna Bogusławska 
Data emisji: 7.01.2021
Godzina emisji: 14.15

pr

Czytaj także

"Wyprawa na Spitsbergen". Posłuchaj reportażu Joanny Bogusławskiej

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2020 09:20
Ryszard Kruk jest reżyserem filmów dokumentalnych i biologiem. Łącząc obie pasje postanowił zrealizować film o badaniach lodowców na Spitsbergenie. Film będzie opowiadał historię prof. Ireneusza Soboty, który pracuje w Toruniu na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, kierując Centrum Badań Polarnych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielka fala, która zmieniła życie

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 14:35
Michał Przedlacki pracował w agencji reklamowej na Sri Lance. 26 grudnia 2004 roku w wieś, w której właśnie przebywał, uderzyła wielka mordercza fala tsunami. Przetrwał w hotelu oddalonym zaledwie kilka metrów od plaży.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Misja: Afganistan. Lekarka i żołnierka w jednej osobie

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 14:30
- Zawsze podziwiałam wojowników, ludzi, którzy są odważni - mówi pani Magdalena. Lekarka, która zdecydowała się wyjechać na misję do Afganistanu. I została ranna.
rozwiń zwiń