Muzyka wśród zgiełku. Historie ulicznych muzyków

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 15:03
Część artystów świadomie decyduje się rozpocząć swoją karierę od grania na ulicy. Wielu z nich nie chce współpracować z wytwórniami muzycznymi, bo cenią sobie niezależność i bliski kontakt z ludźmi. Jak mówią, to uczy pokory: cieszy, gdy się podoba i zachęca, by grać dalej.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Paolo Paradiso

kolędnicy turoń gwiazda chata folk.jpg
Kolędujące wskrzeszanie tradycji - posłuchaj reportażu

Maksymilian Kwapień, piosenkarz, finalista telewizyjnego talent show przyznał, że ulica może budzić negatywne skojarzenia, ale takie granie nie oznacza zmagania się z poważnymi problemami. – Bardzo często jest tak, że to są świetni muzycy, którzy lubią grać. Wielokrotnie nie jest to podyktowane chęcią zarobku, tylko potrzebą grania dla ludzi – ocenia. Jak podkreśla, kontakt z odbiorcami twórczości jest dla wielu artystów ogromnie istotny. To tworzy pewną wspólnotę. 


Posłuchaj
12:57 2021_01_12 14_15_43_PR3_Reportaz_w_Trojce.mp3 Muzyka ulicy. Występy dla samej radości grania (Reportaż w Trójce)

 

Nie wszyscy artyści chcą grać na ulicy blisko własnego domu. Mikołaj Macioszczyk, piosenkarz, finalista telewizyjnego talent show, z graniem na ulicy postanowił się zmierzyć w… Portugalii. – Muzycy, których poznałem, zabrali mnie do Barcelony. Tam każdy róg ulicy, na którym można grać, jest w ten sposób wykorzystywany – opowiada. Jego pierwszy uliczny występ mimo bariery językowej przyniósł ze sobą dużo pozytywnych reakcji. 


shutterstock balet 1200.jpg
Balet ponad wszystko. Spełniać swoje marzenia

Występy ulicznych muzyków mają długą tradycję. Dla Witolda Mikołajczuka, muzyka, autora tekstów, kompozytora, taka twórczość była pewnego typu lekcją. – To była też swojego rodzaju inspiracja, podpatrywanie starszych muzyków Kapeli z Chmielnej i z Czerniakowa. W kapelach podwórkowych było czasem po ośmiu-dziesięciu muzyków, to byli wirtuozi akordeonu, trąbki, skrzypiec, artyści, którzy stracili angaż w teatrach, operach, w filharmoniach. Wykształceniu muzycy, którzy w czasie wojny czy po wojnie nie mieli co do garnka włożyć – mówi. 

Obecnie młodych ulicznych piosenkarzy może czasem spotkać wielka niespodzianka, gdy artysta, którego piosenkę wykonują, sam ich usłyszy i postanowi przyłączyć się do występu.  

Booming Entertainment/Celebrities Surprise Street Performers by Joining Them Part 1

***

Reportaż Muzyka ulic
Autorka: Kasia Handerek 
Data emisji: 12.01.2021
Godzina emisji: 14.15

gs

Czytaj także

Nauka angielskiego poprzez wszystkie zmysły

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 14:45
Magdalena Dygała jest anglistką i otwarcie przyznaje, że kocha uczyć. Nie lubi za to stawiać jedynek, nie robi kartkówek i bardzo sobie ceni relacje z uczniami. Pod koniec 2019 roku została nominowana do międzynarodowej nagrody dla najlepszych na świecie nauczycieli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Korsyka w ekstremalnym wymiarze

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 14:45
Małgorzata Czeczott, Artur Kurek, Mateusz Niedbała i Kuba Zwoliński jesienią wzięli udział w ekstremalnym rajdzie przygodowym na Korsyce. Mieli do pokonania dystans ok. 300 km. biegów górskich, pływania wpław w morzu, wspinaczki i innych tego typu dyscyplin. Zespół zajął trzecie miejsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

American dream na Hawajach

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 14:45
Bogusław Szedny wyjechał do Stanów Zjednoczonych na wakacje. Kiedy otrzymał pracę w Chicago, zdecydował, że jednak tam zostanie. Spędził w USA osiem lat. Pracował w agencji reklamowej, w której z czasem został wspólnikiem. Jednak ten american dream zaowocował także kryzysem wewnętrznym i depresją. Nadszedł czas na kolejną zmianę.
rozwiń zwiń