Tata w czasach pandemii, czyli najtrudniejszy egzamin. Reportaż

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 18:00
Obecna pandemia to wielki test dla setek tysięcy polskich rodzin. Po raz pierwszy przez tak długi czas jesteśmy ze sobą w czterech ścianach. Powoduje to napięcia i konflikty, ale i zacieśnienie rodzinnych więzi.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/oes

Posłuchaj
10:43 Trojka reportaz 2021_02_10.mp3 "Z tatą w domu". Posłuchaj reportażu Antoniego Rokickiego (Reportaż/Trójka)

 

Z jakimi dokładnie wyzwaniami mierzą się ojcowie? Co robić, kiedy łączymy pracę zdalną z domu i wychowywanie dzieci? – Z jednej pracy zrezygnowałem w marcu, a druga skończyła się sama. W zasadzie od marca trafiłem na bezrobocie. Mieliśmy bardzo restrykcyjne podejście. Obecnie staramy się bać tego wszystkiego jak najmniej – wyznaje jeden z członków społeczności Tato.Net. 

👉 Po pracy wracasz zmęczony i masz trudność z przestawieniem się na tryb domowy? 😟 A może musisz pracować zdalnie w...

Opublikowany przez Tato.Net Czwartek, 21 stycznia 2021

Wyjście z emocjonalnego trybu offline

– Rodziny przeszły duży test. Z emocjonalnego offline'u musiały przejść do połączenia się na nowo, czyli do spędzania ze sobą całego dnia, gdzie tak naprawdę wiele rodzin spędzało ze sobą kilka godzin dziennie – dodaje Tomasz Świderski, ojciec trzyletniego Wojtka.

Od początku lockdownu 60 procent ojców w Polsce zaczęło spędzać większą ilość czasu z dziećmi. Niemal połowa z nich deklaruje, że czas ten przełożył się na poprawę relacji rodzinnych. Takie są wyniki badań inicjatywy Tato.Net, które kilka dni temu zostały zaprezentowane podczas konferencji minister rodziny i polityki społecznej. 

Obecność bez niepokoju

– Badania te niosą dość duży pozytywny ładunek  – Niejednokrotnie życzenia świąteczne brzmiące "obyś był częściej w domu" spełniły się. Chodzi o obecność bez niepokoju – mówił dr Dariusz Cupiał, pomysłodawca i koordynator programu Inicjatywa Tato.Net. – Każde zamknięte drzwi powodują, że inne się otwierają – podsumował.

dr Dariusz Cupiał - "Czy ojcowie zdali egzamin? "/Inicjatywa Tato.Net

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł reportażu: "Z tatą w domu"
Autor reportażu: Antoni Rokicki
Data emisji: 10.02.2021
Godzina emisji: 17.44

kr


Czytaj także

Siedem dekad miłości - posłuchaj reportażu

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 14:30
– To była miłość od pierwszego wejrzenia. Poznaliśmy się w 1947 roku… – rozpoczynają historię swojego związku Anna i Bronisław. Są małżeństwem od prawie... 70 lat. Posłuchaj reportażu o ich niezwykłym związku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Seniorzy w świecie nowych technologii

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 14:30
Święta, Nowy Rok, Dzień Babci i Dziadka to często okazje do wręczenia cyfrowych prezentów seniorom. Taki podarunek to dla nich często nie lada wyzwanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie we śnie. Codzienność pacjentów kliniki "Budzik". Reportaż

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 14:33
W listopadzie zeszłego roku pan Sławomir, Polak mieszkający w Wielkiej Brytanii, przeszedł zawał. Trafił do szpitala w Plymouth, gdzie zapadł w śpiączkę. Klinika "Budzik" w Olsztynie zaoferowała pomoc, ale Brytyjczycy nie zgodzili się na transport pacjenta do Polski. Mężczyzna zmarł. 
rozwiń zwiń