Skocznia narciarska w Warszawie? Skąd się tam wzięła? Posłuchaj reportażu Jakuba Tarki

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 14:30
Mało kto dziś wie i pamięta, że lata temu istniały w Warszawie aż trzy skocznie narciarskie. 
Skocznia narciarska w Warszawie na Służewiu, rok 1960
Skocznia narciarska w Warszawie na Służewiu, rok 1960Foto: Zbyszko Siemaszko/NAC

Największa, pierwsza w Polsce i jedna z pierwszych na świecie pokrytych niemieckim igielitem, powstała na Skarpie Warszawskiej, tuż obok domu generała Jaruzelskiego. Trenował na niej między innymi mistrz olimpijski z Sapporo Wojciech Fortuna. – Oczywiście, skakałem na tej skoczni. Skakała tam kadra polskich skoczków. Po prostu musieliśmy tam być. Taki konkurs odbywał się co roku na siłę – wspomina Fortuna. – Gdybym powiedział, że nie jadę na to zgrupowanie, znowu by mnie zawiesili, bo zawieszali mnie co chwilę i za byle co – śmieje się olimpijczyk.

Posłuchaj
14:37 2021_01_13-14-15-08_Reportaz.mp3 Zapomniana historia warszawskich skoczni (Reportaż/Trójka)

 

Skocznia narciarska w Warszawie  Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe Skocznia narciarska w Warszawie Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

– Zdarza mi się w tym rejonie prowadzić spacery. Kiedy mówię o skoczni, ludzie pytają: skocznia? W Warszawie? Skąd ona się tu wzięła? – mówi Arkadiusz Żołnierczyk, varsavianista.

Idea wybudowania skoczni narciarskiej w stolicy narodziła się w związku z organizacją V Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów, który miał odbyć się w 1955 roku. Prace ruszyły jeszcze w tym samym roku, a obiekt zaprojektował Jeremi Struchacki. Skocznię oddano do użytku we wrześniu 1959 roku, a jej debiutem był trwający dwa dni konkurs, w którym wystąpiła ówczesna polska kadra narodowa. Jeszcze na początku lat 90. była miejscem treningów Warszawskiego Klubu Narciarskiego. 

Mimo że ta skocznia od wielu lat nie istnieje, w okolicy sporo obiektów (działki, sklepy) wciąż ma w swojej nazwie "skocznię". 

Skocznia narciarska na Mokotowie/FAUM

***

Tytuł reportażu: "Skok w przeszłość"
Autor reportażu: Jakub Tarka
Data emisji: 13.01.2021
godzina emisji: 14.15

kr

Czytaj także

Rower. "Najlepszy sposób na poznawanie świata"

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 14:30
Marcin Korzonek wjechał na rowerze na wysokość 5900 m n.p.m. Swojego wyczynu dokonał na zboczach Ojos del Salado – wulkanu leżącego w Chile. Ze względu na wysokość, samotność, niską zawartość tlenu w powietrzu było to ekstremalnie trudne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Balet ponad wszystko. Spełniać swoje marzenia

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2020 14:30
– Uczyłam go od podstaw, bo zobaczyłam w nim potencjał. Wysoki, przystojny, szczupły i o długich nogach. To dla tancerza wielkie atuty – mówi Barbara Kamińska o Pawle Wdówce. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Korsyka w ekstremalnym wymiarze

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 14:45
Małgorzata Czeczott, Artur Kurek, Mateusz Niedbała i Kuba Zwoliński jesienią wzięli udział w ekstremalnym rajdzie przygodowym na Korsyce. Mieli do pokonania dystans ok. 300 km. biegów górskich, pływania wpław w morzu, wspinaczki i innych tego typu dyscyplin. Zespół zajął trzecie miejsce.
rozwiń zwiń