Czarny marketing. Jak się ustrzec przed manipulacją?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 14:15
– Byłem ekspertem od wymyślania reklam stylizowanych na artykuły prasowe, w których pojawiali się różnej maści profesorowie i klienci. Wszystkie te postaci były fikcyjne. Były wytworami mojej wyobraźni – wyjaśnia bohater reportażu.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/antoniodiaz

seniorzy małżeństwo para miłość emerytura 1200.jpg
Siedem dekad miłości - posłuchaj reportażu

Każdego dnia widzimy i słyszymy setki reklam. W morzu ogłoszeń, ulotek i spotów telewizyjnych, banerów i billboardów znajdują się też szczególne reklamy, skierowane do osób od lat zmagających się z różnymi problemami zdrowotnymi. 

Posłuchaj
13:21 2021_01_26 14_15_46_PR3_Reportaz_w_Trojce.mp3 Jak się nie dać nieuczciwej reklamie? (Reportaż/Trójka)

trekking góry jezioro sport wypoczynek, rekreacja 1200 free.jpg
Korsyka w ekstremalnym wymiarze

 

Na rynku dostępnych jest wiele innowacyjnych preparatów: tabletki gwarantujące szybką utratę zbędnych kilogramów, plastry na problemy ze słuchem czy rewolucyjne środki przeciwbólowe. Reklamy zapewniają, że środki te np. pozwalają schudnąć 7 kg w ciągu 10 dni, albo uporać się z problemami z nietrzymaniem moczu w zaledwie 24 godziny. – Ekspert w zakresie urody. Poważne zdjęcie, poważny pan, oczywiście koszula, krawat, taki wzbudzający zaufanie… Po prostu bajka, bajka – mówi jedna z osób wypowiadających się w reportażu. 

– Miałem wyrzuty sumienia związane z tą pracą. Już pierwszego dnia… – przyznaje bohater reportażu, były pracownik branży reklamowej. 

Jak nie dać się nabrać? Na co zwracać uwagę? O pułapkach, których pełne są ogłoszenia zachwalające "cudowne" suplementy diety, mówił także prof. Zbigniew Fijałek, kierownik Zakładu Farmacji Kryminalistycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł reportażu: Czarny marketing
Autor reportażu: Antoni Rokicki
Data emisji: 26.01.2021
Godzina emisji: 14.15

gs

Czytaj także

Arktyczne zauroczenie. Regiony polarne wciąż fascynują

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 14:30
– Takie miejsca są bezcenne – twierdzą. Kilkanaście stopni mrozu nie robi na "Polarnikach" żadnego wrażenia. Bohaterami reportażu Joanny Bogusławskiej jest reżyser Ryszard Kruk oraz prof. Ireneusz Sobota.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bez rywalizacji"– posłuchaj reportażu Joanny Bogusławskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 14:32
Ludzie drugiego planu stali się bohaterami. Najgroźniejsza góra świata – K2 – została zdobyta zimą. Dokonali tego Szerpowie – nepalscy tragarze, którzy na co dzień pomagają wnosić sprzęt oraz żywność do kolejnych baz. Co o nich wiemy i jak wygląda ich życie? – o tym w reportażu Joanny Bogusławskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Boom na pamięć" – reportaż Jakuba Tarki

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 14:30
Godziny spędzone w archiwach i tysiące złotych wydanych na pamiątki historyczne. W Polsce rośnie zainteresowanie śladami przodków. Coraz więcej osób chętnie poszukuje dokumentów, czy przekazów, które świadczyłyby o udziale ich krewnych w wydarzeniach historycznych – reportaż "Boom na pamięć" Jakuba Tarki.
rozwiń zwiń