Życie we śnie. Codzienność pacjentów kliniki "Budzik". Reportaż

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 14:33
W listopadzie zeszłego roku pan Sławomir, Polak mieszkający w Wielkiej Brytanii, przeszedł zawał. Trafił do szpitala w Plymouth, gdzie zapadł w śpiączkę. Klinika "Budzik" w Olsztynie zaoferowała pomoc, ale Brytyjczycy nie zgodzili się na transport pacjenta do Polski. Mężczyzna zmarł. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Photographee.eu

forum-0585973595-12.jpg
"Morderstwo prawne". Prof. Maksymowicz o śmierci Polaka w szpitalu w Plymouth

Tak jak w wojsku

Po kilku miesiącach brytyjscy lekarze uznali, że mózg pacjenta został poważnie uszkodzony i wystąpili z wnioskiem do sądu o wycofanie wszystkich zabiegów podtrzymujących życie mężczyzny. Prof. Wojciech Maksymowicz z kliniki "Budzik" dla dorosłych w Olsztynie zaoferował pomoc pacjentowi. Niestety, Brytyjczycy nie zgodzili się na transport pana Sławomira do Polski. Mężczyzna zmarł 26 stycznia.

– Ludzie muszą wiedzieć, że jak idą do szpitala, to nawet jak będą mieli niewielką szansę, to tę szansę im się da… Tak jak w wojsku – nie zostawiamy nikogo na polu walki – przekonywał prof. Wojciech Maksymowicz. 

– Każdy pacjent, który się wybudza, u którego obserwujemy jakiekolwiek drobne zmiany, to dla nas mała radość. Jeżeli pacjent wychodzi na własnych nogach, to w "Budziku" jest święto – mówiła jedna z pracownic placówki Agnieszka Łagodzińska, związana z nią od samego początku.


Posłuchaj
15:36 2021_02_02 14_16_14_PR3_Reportaz.mp3 Szansa na powrót do życia. W klinice "Budzik" (Reportaż w Trójce)

 

Miejsce pogodne

– Osoby, które tutaj pracują, rozumieją tych chorych i ich rodziny. To jest specyfika podejścia ludzkiego. Są załamania brakiem postępów i oczekiwania, a czasami samooszukiwanie się, że jest lepiej, niż jest. Jednak jest to miejsce pogodne, nie takie, jak ludzie sobie wyobrażają – opowiada prof. Wojciech Maksymowicz.

W reportażu wystąpiła także m.in. Ewa Błaszczyk – założycielka Fundacji "Akogo?", jedna z 27 wybudzonych pacjentów kliniki Renata Wojnarowska oraz Renata Szpaczyńska, siostra pacjenta z Plymouth.

Klinika „Budzik” dla dorosłych/FundacjaAkogo

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł reportażu: "Szansa"
Autor reportażu: Antoni Rokicki
Data emisji: 02.02.2021
Godzina emisji: 14.16

kr

Czytaj także

Poruszający i przerażający reportaż: "Dzień ratownika"

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 14:30
We wtorek liczba osób, o których wiadomo, że zaraziły się koronawirusem, przekroczyła milion. Jak obecnie wygląda codzienność ratownika medycznego? Dziennikarz Studia Reportażu, Jakub Tarka, namówił jednego z ratowników, Michała, żeby nagrywał swoje zwykłe dni pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z łodzi do karetki. Historia Mateusza - posłuchaj reportażu

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 14:30
Mateusz jest żeglarzem, który zmienił całe swoje życie, by pracować w COVID-owej karetce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ozdrowieńcy potrzebni od zaraz!

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 14:30
Lekarze apelują do ozdrowieńców, którzy mają za sobą zakażenie koronawirusem, o pomoc innym potrzebującym.
rozwiń zwiń