Płock w obliczu powodzi

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 18:00
Płock – miasto położone na pięknej, kilkudziesięciometrowej skarpie nad Wisłą, 9 lutego znalazło się w stanie alarmu powodziowego. Strażacy i wojsko ratują podtopione domy i obiekty sportowe. Mieszkańcy czuwają i obserwują. Siedzą na przysłowiowych walizkach, czekając na ewakuację.
Strażacy uszczelniają uszkodzony wał na Wiśle w Płocku
Strażacy uszczelniają uszkodzony wał na Wiśle w PłockuFoto: PAP/Szymon Łabiński

wis pap 1200.jpg
Obniżył się poziom Wisły w rejonie Wyszogrodu, Kępy Polskiej i Płocka

Jednym z zalanych miejsc jest ul. Gmury w dzielnicy Borowiczki, gdzie są domy jednorodzinne – to najniżej położona ulica w Płocku, sąsiadująca bezpośrednio z rzeką, wcześniej, od wtorku rano, mieszkańcy zabezpieczali tam domostwa workami z piaskiem, które dostarczyły służby miejskie.


Posłuchaj
11:45 Reportaz Trojka 2021_02_15 17_44_14.mp3 Jak płocczanie radzą sobie z powodzią? (Reportaż/Trójka)

 

– W nocy obserwuję przez okno, co dzieje się na wale. Widziałem podjeżdżające radiowozy, ludzi z latarkami sprawdzających miejsce, gdzie woda się przelewała. Jest zdenerwowanie, gdy woda zagraża – mówi mieszkaniec sąsiedniej dzielnicy. – Kontroluję, co się dzieje, ale czuję się pewnie. Wiem, że służby bardzo mi tu pomagają, sprawdzają. Nie jestem w tym sama – dodaje jego sąsiadka.

W usuwaniu skutków powodzi pomaga straż pożarna i żołnierze WOT. Poziom Wisły w Płocku powoli opada, ale nadal znacznie przekracza stany alarmowe. Powódź w Płocku, która powstała wskutek zatoru lodowego na Wiśle, doprowadziła do ewakuacji części mieszkańców miasta. 


Niestety przykry widok, walczymy z żywiołem. Wszystkie służby cały czas pracują, monitorują Wisłę oraz są w najwyższej...

Opublikowany przez Płock Środa, 10 lutego 2021

– To zaczęło się kilka dni temu, gdy dostaliśmy informację, że poziom na rzece Wiśle wzrasta – relacjonuje starszy kapitan Edward Mysera, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Płocku. – W momencie gdy zostały przekroczone stany alarmowe, teren powodziowy podzieliliśmy dla łatwiejszego zarządzania na odcinki bojowe, dokonaliśmy stosownych wzmocnień, podniesienia wałów. Dzisiejszej nocy pracowało 110 strażaków – opowiada.

To nie pierwszy raz, kiedy płocczanie zmagają się ze skutkami powodzi. Rzeka zaatakowała miasto już dwukrotnie – w 1982 roku, kiedy to zalana została lewobrzeżna część Płocka, oraz w 1997 roku.

PŁOCK - POWÓDŹ, ulica Gmury. Walka trwa!/tygodnikplocki

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>

***

Tytuł reportażu: "Stan zagrożenia"
Autorka: 
Urszula Żółtowska-Tomaszewska
Data emisji: 15.02.2020
Godzina emisji: 
17:44

IAR/kr

Czytaj także

Bloki w środku miasta ogrodu

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 20:25
Jak w Polsce obchodzi się prawo? Jakich sposobów używają deweloperzy, aby ominąć przepisy? Co zrobić, gdy pod naszym domem zaczyna się budowa i powstaje apartamentowiec, który zasłania nam świat?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skocznia narciarska w Warszawie? Skąd się tam wzięła? Posłuchaj reportażu Jakuba Tarki

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 14:30
Mało kto dziś wie i pamięta, że lata temu istniały w Warszawie aż trzy skocznie narciarskie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arktyczne zauroczenie. Regiony polarne wciąż fascynują

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 14:30
– Takie miejsca są bezcenne – twierdzą. Kilkanaście stopni mrozu nie robi na "Polarnikach" żadnego wrażenia. Bohaterami reportażu Joanny Bogusławskiej jest reżyser Ryszard Kruk oraz prof. Ireneusz Sobota.
rozwiń zwiń