Zakopane w czasach pandemii – posłuchaj reportażu

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2021 18:50
Częściowe zniesienie lockdownu dla branży turystycznej zakończyło się w pierwszy "wolny" weekend wielką spontaniczną imprezą na zakopiańskich Krupówkach. Nie pomogły wcześniejsze apele ani zapowiedzi karania tych, którzy będą łamać zasady reżimu sanitarnego: setki turystów zgromadziły się na deptaku, aby w ten sposób świętować możliwość przyjazdu w Tatry.
Krupówki
KrupówkiFoto: Shutterstock

shutterstock Longyearbyen, Spitsbergen 1200.jpg
Arktyczne zauroczenie. Regiony polarne wciąż fascynują

Najpierw sypnęło śniegiem, potem – po długiej przerwie – poluzowano pandemiczne obostrzenia i otwarto stoki narciarskie. Na dodatek w Zakopanem miały się odbyć zaplanowane zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich. To wszystko spowodowało, że do zimowej stolicy Tatr zjechały się tłumy zmęczonych ograniczeniami turystów spragnionych śniegu, nart, wypoczynku, zabawy i wolności. W sobotni wieczór i noc Krupówki zamieniły się w wielką imprezownię.


Posłuchaj
09:29 TROJKA Reportaz w Trojce 2021_02_24.mp3 Zakopane (Reportaż w Trójce)

– To było spore zaskoczenie: z jednej strony zdajemy sobie sprawę, że wszyscy pragną tych przyjazdów, pragną uwolnienia od tej rzeczywistości. Ale nie spodziewaliśmy się, że niektórzy aż tak źle znoszą to zamknięcie – mówi Agata Wojtowicz z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej. – I że w momencie, kiedy damy im możliwość odpoczynku, będą takie reakcje i takie zachowania, które, nie ukrywam, wszystkich zaszokowały – dodaje.

– Zostało złamanych kilka zasad: przede wszystkim zachowania dystansu społecznego oraz noszenia maseczki. Alkohol rozluźniał obyczaje, więc możliwość przeniesienia choroby była zdecydowanie większa – ocenia dr Jerzy Toczek ze szpitala w Zakopanem. – Może się to odbić wzrostem zachorowań po ok. dwóch tygodniach. Tym bardziej że mógł być tam ktoś z wirusem odmiany angielskiej lub południowoafrykańskiej, które są o wiele bardziej zaraźliwe – przewiduje.

– W każdej społeczności zdarza się grupka ludzi, która nie zawsze dostosuje się do tego, czego wymagają przepisy. I tak się zdarzyło również na Krupówkach. Ubolewamy nad tym – oświadcza Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego.

Pandemiczne Zakopane i rozbawione tłumy na Krupówkach/YouTube Tygodnik Podhalański

***

Tytuł reportażu: "Zakopane"
Autor reportażu: Przemysław Bolechowski
Data emisji:
24.02.2021
Godzina emisji:
17.47

pr

Czytaj także

Skocznia narciarska w Warszawie? Skąd się tam wzięła? Posłuchaj reportażu Jakuba Tarki

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 14:30
Mało kto dziś wie i pamięta, że lata temu istniały w Warszawie aż trzy skocznie narciarskie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samotność – niechciany towarzysz pandemii

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 02:15
– Zauważyłam, że samotność to temat, który najbardziej Państwa porusza, w tej sprawie przychodzi do mnie najwięcej maili. Dlatego też postanowiłam go poruszyć na nowo, tym bardziej że czas pandemii jeszcze bardziej zaostrza ten problem – powiedziała na początku audycji "Nie do powiedzenia" jej autorka Agnieszka Furtak-Bilnik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sytuacja branży turystycznej. Poseł Lewicy: nie można zastosować odpowiedzialności zbiorowej

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 17:13
- Jeżeli miałyby wrócić ograniczenia, to myślę, że powinno to odbyć się punktowo. Trudno właściciela bazy nad morzem obarczać odpowiedzialnością za to, co dzieje się w górach - powiedział o sytuacji w turystyce w kontekście nieprzestrzegania reżimu sanitarnego w górach Dariusz Wieczorek, poseł Lewicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przybywa chorych na depresję. Przyczyną jest pandemia koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 15:55
Nieprzemijający smutek, poczucie zrezygnowania, pustki i rozpaczy to tylko niektóre z uczuć towarzyszących chorym na depresję. Zdaniem ekspertów, w Polsce ze schorzeniem zmagają się prawie cztery miliony osób. Jak wskazuje Światowa Organizacja Zdrowia, do 2030 roku depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie. W jej rozprzestrzenieniu pomaga pandemia COVID-19.
rozwiń zwiń