Ampfutbol – długa droga na boisko. Posłuchaj reportażu

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 19:20
Od dziecka świat Przemysława Świercza był pełen sportu i ruchu: piłka nożna, koszykówka, pływanie, ale także taniec ludowy. Wszystko zmienił dramatyczny wypadek, do którego doszło 12 lat temu, podczas wyjazdu do Norwegii. A może jednak nie zmienił, a jedynie lekko przestawił?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Burcu Ergin

córka ojciec dziecko rodzicielstwo rodzina 1200.jpg
Tata w czasach pandemii, czyli najtrudniejszy egzamin. Reportaż

Bohater reportażu nie dał jednak za wygraną i dzisiaj jest kapitanem reprezentacji Polski w ampfutbolu. We wrześniu drużyna trenowana przez Marka Dragosza będzie walczyć o tytuł Mistrza Europy. Przygotowania idą pełną parą. Zawodnicy z całego kraju trenują na co dzień w swoich miejscowościach, ale biorą także udział w zgrupowaniach.


Posłuchaj
10:47 TROJKA Reportaz w Trojce 2021_02_22.mp3 Kapitan (Reportaż w Trójce)

– To piłka nożna dla zawodników po amputacji. Zawodnicy z pola to osoby po amputacji bądź z wadą kończyny dolnej. W trakcie meczu poruszamy się bez protez, za pomocą kul – tłumaczy zasady ampfutbolu Przemysław Świercz. – Natomiast bramkarze to osoby po amputacji bądź z wadą kończyny górnej – dodaje.

– Gdyby ktoś "z zewnątrz" usłyszał np. żarty, jakie padają w szatni, to złapałby się za głowę – dodaje ze śmiechem Jakub Popławski, reprezentacyjny bramkarz. – Ale tutaj każdy jest wyluzowany, z dystansem, nie obraża się – zapewnia.

Do wypadku Przemka doszło piątego dnia wyjazdu: zderzył się z kamperem. – Jeszcze tego samego dnia norwescy lekarze wzięli mnie na stół. Pamiętam moment, jak się przebudziłem: nie było lęku z powodu tego, co się stało z moim ciałem, cieszyłem się, że żyję – opowiada ze spokojem. – Pomyślałem: mam głowę, kręgosłup, całe ciało i wewnętrzny spokój, że bez kawałka nogi dam radę, poradzę sobie – wspomina.

– Moja mam mówi, że każdy ma swój krzyż na drodze życia. I pytanie brzmi: czy ten krzyż chcemy dźwignąć i pójść z nim dalej, czy się pod nim załamać, upaść i leżeć. I ja wybrałem ten pierwszy wariant – deklaruje.

– Przemek jest człowiekiem, który dużo słucha, ma w sobie duże pokłady empatii, zdolność do rozwiązywania problemów w sposób pokojowy i ugodowy. Jest też sumienny i odpowiedzialny. To taki zestaw cech, który powoduje, że ten zespół dobrze funkcjonuje na boisku – mówi trener reprezentacji Marek Dragosz. – Ampfutbol jest moją pasją i miłością – przyznaje Przemysław Świercz.

Finał AMP Futbol Cup: Polska – Rosja/YouTube TVP Sport


***

Tytuł reportażu: Kapitan
Autor: Antoni Rokicki
Data emisji: 22.02.2021
Godzina emisji: 17.45

pr

Czytaj także

Życie we śnie. Codzienność pacjentów kliniki "Budzik". Reportaż

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 14:33
W listopadzie zeszłego roku pan Sławomir, Polak mieszkający w Wielkiej Brytanii, przeszedł zawał. Trafił do szpitala w Plymouth, gdzie zapadł w śpiączkę. Klinika "Budzik" w Olsztynie zaoferowała pomoc, ale Brytyjczycy nie zgodzili się na transport pacjenta do Polski. Mężczyzna zmarł. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Król roweru". Ryszard Szurkowski we wspomnieniach. Reportaż

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 14:56
Pożegnanie Ryszarda Szurkowskiego rozpoczęło się w piątek 5 lutego w Warszawie. W Świątyni Opatrzności o godz. 13.30 została odprawiona msza św. Pogrzeb mistrza kolarstwa odbył się 13 lutego w Wierzchowicach koło Świebodowa. Ryszard Szurkowski zmarł 1 lutego w wieku 75 lat. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adelajda Szarzec-Tragarz. Pierwsza Polka za sterami Dreamlinera

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 18:00
– Praca to całe moje życie, w powietrzu spędziłam ponad 20 tysięcy godzin. Gdyby to zsumować, otrzymalibyśmy kilka lat – mówi Adelajda Szarzec-Tragarz, kapitan lotnictwa.
rozwiń zwiń