John Godson. Czy doświadczenia zebrane w Polsce pomogą mu odmienić Nigerię?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 17:45
– Nigerię zamieszkuje ponad 200 milionów ludzi, ponad 100 różnych grup etnicznych. To kilkadziesiąt języków, islam, chrześcijaństwo. Wszystko jest bardziej skomplikowane. Dla mnie najważniejsze jest, żeby popchnąć Nigerię do przodu. Mamy prawie wszystko, co jest potrzebne: pogodę, zasoby naturalne, ludzkie. Nie mamy tego, co jest najważniejsze – dobrego przywództwa – przyznaje John Godson, kandydat na najwyższy urząd w afrykańskim państwie. 
John Godson
John GodsonFoto: Krystian Maj / Forum

1200_Godson_Forum.png
W Polsce był posłem. Teraz John Godson kandyduje na prezydenta Nigerii

John Godson był pierwszym ciemnoskórym parlamentarzystą w Polsce. Po 25 latach spędzonych w swojej drugiej ojczyźnie w 2015 roku zdecydował się na powrót do Nigerii. Chciał się sprawdzić jako inwestor i rolnik. – Będąc tutaj ponad 4 lata, doszedłem do wniosku, że potrzebna jest systemowa zmiana – przyznał w rozmowie z Krzysztofem Zimochem z Radia Łódź. Jak dodaje polityk, pobyt w Polsce pokazał mu, że transformacja jest możliwa. 

Posłuchaj
12:00 _PR3_AAC 2021_03_02-17-44-47 reportaz.mp3 Czy Nigeria ma szansę stać się krajem zapewniającym swoim obywatelom bezpieczeństwo i dostatek? (Reportaż/Trójka)

 

Obecnie prezydentem Nigerii jest Muhammadu Buhari, który rządzi już drugą kadencję. Wśród wyzwań, które będą czekać na nową głowę państwa, która obejmie urząd w 2023 roku, najpilniejsze wydają się walka z korupcją, bezrobociem i ubóstwem oraz naprawa i rozbudowa zaniedbanej infrastruktury drogowej i kolejowe. 

– Nigeria to kraj posiadający największą gospodarkę na kontynencie. Z tego powodu jest bardzo ważny dla rozwoju Afryki, a nawet powiedziałabym, świata. To jest kraj, który ma 70 lotnisk, który ma drugą co do wielkości wytwórnię filmów fabularnych na świecie po Bollywood – zwraca uwagę profesor Nina Pawlak, afrykanistka, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego. Nollywood produkuje około 400 filmów rocznie. 

John Godson/Hon Dr John Abraham Godson - addresses Nigerians due to the EndSars protest and crisis

O codzienności i o szansach na zmianę opowiadali także nigeryjscy piłkarze oraz ksiądz z Nigerii studiujący na UKSW w Warszawie.

***

Tytuł reportażu: Nigeria w świetle Johna Godsona
Autor: Małgorzata Wosiek
Data emisji: 2.03.2021
Godzina emisji: 17.44

Czytaj także

Kazimierz Nowak. 40 tysięcy kilometrów rowerem po Afryce

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 05:45
Dwukrotnie samotnie przemierzył Afrykę: z północy na południe oraz z południa na północ. W ciągu pięciu lat przebył 40 tys. kilometrów. – Wyobrażam sobie, że do wielu miejsc dotarł jako pierwszy biały człowiek – mówił na antenie Polskiego Radia Łukasz Wierzbicki, autor książki o Kazimierzu Nowaku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kierunek: Polska. Nigeria mojego dzieciństwa

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 20:38
„Jestem wdzięczny rodzicom, że po kontrakcie na politechnice w Nigerii nie pojechali do Kanady czy USA, bo takie były propozycje, tylko wrócili ze mną i bratem do Polski” – mówi Aleksander Rostocki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Afryka oczami misjonarzy Fundacji Misyjnej Salvatti.pl

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 23:00
Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl obejmuje swoim zasięgiem coraz więcej regionów świata, nękanych przez ubóstwo, wojny i klęski żywiołowe. Wśród nich znajdują się już m.in. Kolumbia, Rwanda, Kamerun czy Demokratyczna Republika Konga.
rozwiń zwiń