Islandia – raj na Ziemi. Czy na pewno? Posłuchaj reportażu

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 18:00
– Kiedyś wystarczyło przejść się główną ulicą Reykjaviku, by znaleźć pracę. Teraz jest o wiele ciężej – mówi jeden z bohaterów reportażu.
Islandia
IslandiaFoto: Shutterstock.com/Roxana Bashyrova

Czy rzeczywiście Islandia to kraj mlekiem i miodem płynący? Co dziesiąty mieszkaniec wyspy to Polak. Przyjechali tu zwabieni wysokimi zarobkami i łatwością znalezienia pracy. O tę jednak z powodu epidemii teraz trudniej. Wielu żyje z pomocy socjalnej, ale wracać nie chce. 

Posłuchaj
10:04 TROJKA Reportaz 09_03_2021.mp3 Jak wygląda życie Polaków na Islandii w czasach koronawirusa? (Reportaż/Trójka)

 

Zasiłek wynosi ok. 7 tysięcy złotych miesięcznie. Rodacy czekają, aż ruszy turystyka, budownictwo, usługi. Epidemia koronawirusa spowodowała na Islandii krach w turystyce, a co za tym idzie, wzrost bezrobocia – średnio do ponad 10 proc., a w niektórych regionach nawet do 25 proc.

 Przyjechałem tu z Polski pięć lat temu, żeby odbudować swoją finansową strefę. Dzięki dobrym ludziom trafiłem na Islandię, gdzie miałem dwie prace: w hotelu i restauracji. Stać mnie było na wszystko, spłaciłem swoje długi. Straciłem pracę, gdy przyszedł COVID, zostały mi zajęcia dorywcze, takie jak sprzątanie statków  opowiada jeden z rozmówców Adama Bogoryja-Zakrzewskiego.

W reportażu wypowiada się również przewodnik lodowcowy, który mówi między innymi o tym, jak państwo islandzkie wspiera przedsiębiorców. Słyszymy także kucharza, który opowiada, jak wyglądają koszty utrzymania w północno-wyspiarskim kraju.

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>

***

Tytuł reportażu: "Kocham Cię jak Islandię"
Autor reportażu: Adam Bogoryja-Zakrzewski
Data emisji: 9.03.2021
Godzina emisji: 17.45

Czytaj także

Płock w obliczu powodzi

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 18:00
Płock – miasto położone na pięknej, kilkudziesięciometrowej skarpie nad Wisłą, 9 lutego znalazło się w stanie alarmu powodziowego. Strażacy i wojsko ratują podtopione domy i obiekty sportowe. Mieszkańcy czuwają i obserwują. Siedzą na przysłowiowych walizkach, czekając na ewakuację.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakopane w czasach pandemii – posłuchaj reportażu

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2021 18:50
Częściowe zniesienie lockdownu dla branży turystycznej zakończyło się w pierwszy "wolny" weekend wielką spontaniczną imprezą na zakopiańskich Krupówkach. Nie pomogły wcześniejsze apele ani zapowiedzi karania tych, którzy będą łamać zasady reżimu sanitarnego: setki turystów zgromadziły się na deptaku, aby w ten sposób świętować możliwość przyjazdu w Tatry.
rozwiń zwiń

Czytaj także

John Godson. Czy doświadczenia zebrane w Polsce pomogą mu odmienić Nigerię?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 17:45
– Nigerię zamieszkuje ponad 200 milionów ludzi, ponad 100 różnych grup etnicznych. To kilkadziesiąt języków, islam, chrześcijaństwo. Wszystko jest bardziej skomplikowane. Dla mnie najważniejsze jest, żeby popchnąć Nigerię do przodu. Mamy prawie wszystko, co jest potrzebne: pogodę, zasoby naturalne, ludzkie. Nie mamy tego, co jest najważniejsze – dobrego przywództwa – przyznaje John Godson, kandydat na najwyższy urząd w afrykańskim państwie. 
rozwiń zwiń