Polskie Radio dla Zagranicy ma 85 lat! – posłuchaj reportażu

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 18:00
– To radio, które informuje o wydarzeniach w Polsce, omawia jej historię, dorobek kulturalny w sposób przystępny dla ludzi mających dość mgliste pojęcie o naszym kraju i naszych sprawach – mówi Andrzej Rybałt, redaktor naczelny Polskiego Radia dla Zagranicy, które 1 marca obchodziło swoje 85. urodziny.
Polskie Radio dla Zagranicy ma 85 lat  posłuchaj reportażu
Foto: Polskie Radio

Polskie Radio dla Zagranicy zainicjowało działalność 1 marca 1936 roku. Tego dnia rozpoczęło się codzienne nadawanie audycji w językach polskim i angielskim na falach krótkich. Program był adresowany do obcokrajowców oraz Polonii.

Wiele miast, wiele języków

Do 1939 roku radio dla Polonii nadawało po polsku, a także między innymi po niemiecku, czesku, angielsku, węgiersku i portugalsku. Po wojennej przerwie audycje były emitowane z Lublina, a w sierpniu 1945 roku redakcja przeniosła się z powrotem do Warszawy. W połowie lat 50. zespół nadawał w ciągu doby blisko 70 godzin audycji w wielu językach, wśród nich w: angielskim, duńskim, greckim i fińskim. W 1959 roku doszło esperanto, a w 1968  język arabski.

Po 1989 roku program zmienił formułę i z Zachodu przestawił się na Wschód. Powstały redakcje: litewska, ukraińska, białoruska, czeska i słowacka.


Posłuchaj
11:11 TROJKA Reportaz 10_03_2021.mp3 85. urodziny Polskiego Radia dla Zagranicy (Reportaż/Trójka)

Analogowo i cyfrowo

Obecnie Polskie Radio dla Zagranicy codziennie nadaje audycje w sześciu językach: polskim, angielskim, białoruskim, niemieckim, rosyjskim, ukraińskim.

Programy przekazywane dawniej jedynie w postaci analogowej teraz odbierane są również w przekazie cyfrowym. Polskie Radio dla Zagranicy dostępne jest jako trzy kanały radia internetowego – Radio Poland, Radio Poland East oraz Radio Poland DAB+. Przekaz analogowy to przede wszystkim transmisje i retransmisje za granicę, na Białoruś, Ukrainę i Litwę, przez lokalne stacje radiowe nadające na falach UKF.


Audycje historyczne, kulturalne czy społeczne przygotowywane przez dziennikarzy PR dla Zagranicy docierają do słuchaczy z całego świata.

Realizacja misji

Polskie Radio dla Zagranicy realizuje misję promowania kraju i prezentowania polskiej racji stanu światowej opinii publicznej. Jego zadaniem jest informowanie o wydarzeniach w Polsce, o naszej polityce zagranicznej, a także z zakresu gospodarki i ekonomii. W audycjach pokazywany jest obraz polskiego społeczeństwa i jego dokonań naukowych i kulturalnych. Radio dla Zagranicy przedstawia także kluczowe sprawy współczesnego świata z polskiej perspektywy.

Na program składają się serwisy informacyjne, przeglądy prasy, komentarze, korespondencje zagraniczne, wywiady, dyskusje, audycje religijne oraz muzyczne.


Polskie Radio dla Zagranicy – wczoraj i dziś

W Radiu dla Zagranicy na przestrzeni lat pracowało lub z nim współpracowało wielu wybitnych twórców i dziennikarzy, w tym Jeremi Przybora, Irena Dziedzic, Bożena Walter, Michał Sumiński, a także Marek Łatyński i Piotr Mroczyk – późniejsi dyrektorzy Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.

Co o redakcji mówią jej wierni słuchacze z różnych zakątków świata? Które audycje są im szczególnie bliskie? Co o swojej pracy mówią dziennikarze? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

W reportażu wystąpili m.in.: Andrzej Rybałt – redaktor naczelny Polskiego Radia dla Zagranicy, Halina Ostas – kierownik redakcji polskiej, Sławomir Szews – redakcja angielska, Jan Boguszko – słuchacz z Wilna, przewodnik miejski; Mariana Kril – redakcja ukraińska, Serhij Badik – słuchacz ze Lwowa, Lena Wieliczko – redakcja białoruska, Taras Andrukhovych – redakcja ukraińska, Irina Zawisza – redakcja rosyjska, Ewa Plisiecka – redakcja polska, Katarzyna Semaan – redakcja polska.

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>>


***

Tytuł reportażu: Budując mosty
Autor reportażu: Antoni Rokicki
Data emisji: 10.03.2021
Godzina emisji: 17.45

IAR/mk

Czytaj także

Już 85 lat Polskie Radio dla Zagranicy przekazuje słuchaczom informacje z kraju i ze świata

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 13:45
Zagraniczni korespondenci Polskiego Radia dla Zagranicy docierają do polskich środowisk na Wschodzie, przekazują też wiadomości o polonijnych wydarzeniach zza oceanu. Zapraszamy do wysłuchania refleksji Wojciecha Jankowskiego, Eugeniusza Sało, Piotra Orłowskiego i Kamila Zalewskiego.
rozwiń zwiń