Sowa jarzębata. Celebrytka z Północy

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 17:43
– To była bardzo prozaiczna sytuacja. Sowa była bardzo aktywna i polowała, siadała dość nisko. Przejeżdżający drogą kierowca, pan Tomasz Napiórkowski, zauważył na latarni ciekawego, nietypowego ptaka. Zrobił mu zdjęcie i przesłał do znajomego ornitologa, który natychmiast zidentyfikował sowę jarzębatą, ponieważ te sowy pojawiają się w Polsce niezwykle rzadko. Przylatują do nas z północy: ze Szwecji, Norwegii – opowiada jeden z pasjonatów.
Sowa jarzębata
Sowa jarzębata Foto: Shutterstock.com/Cecilie Bergan Stuedal

kot głaskać felinoterapia _  Shutterstock 1200.jpg
Kot terapeutą? Felinoterapia przynosi efekty u wielu chorych

Od dwóch miesięcy niekwestionowaną gwiazdą internetu jest przybysz z Północy, który zadomowił się w okolicach Olsztyna. Miłośnicy ptaków jadą po kilka godzin w jedną stronę, aby zobaczyć sowę. Jak mówią bohaterowie reportażu, ilość czasu, który trzeba poświęcić, żeby móc zobaczyć takiego ptaka, nie jest istotna.


Posłuchaj
09:56 _PR3_AAC 2021_03_16-17-43-57 reportaz.mp3 Nie tylko pasjonaci obserwują sowę jarzębatą. Co sprawiło, że ptak przyleciał do Polski? (Reportaż w Trójce)

 

To druga w XXI wieku możliwość zaobserwowania sowy jarzębatej na Warmii i Mazurach. Poprzednią szansę mieszkańcy tego regionu i pasjonaci ptaków mieli w 2013 roku. – Tak jak sowa, która znajduje się na obrzeżach Olsztyna, tamta również nie była zbyt płochliwa, przylatywała do robotników leśnych – opowiada Marian Szymkiewicz, kierownik Muzeum Przyrody w Olsztynie.

O sowie jarzębatej – "celebrytce", która ogniskuje uwagę miłośników przyrody z całego kraju – opowiadali fotografujący miłośnicy przyrody: Piotr Czułowski, Andrzej Tetych oraz anonimowi ornitolodzy i obserwatorzy tego ptaka.

Andrzej Grabowski/Przyroda Warmii. Sowa jarzębata z Olsztyna

***

Posłuchaj także innych reportaży emitowanych w Trójce >>

***

Tytuł reportażu: "Celebrytka"
Autor reportażu: Robert Lesiński (Radio Olsztyn)
Data emisji: 16.03.2021
Godzina emisji: 17.43

gs

Czytaj także

Żyć wspólnie z ptakami

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 19:12
Maria znalazła gołębia niedaleko swojego domu. Ptak był chory. Miał złamane skrzydło i nie mógł latać. Zostawiła mu jedzenie. Widziała też, że sąsiedzi zostawiali mu pokarm i wodę do picia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Podziel się odrobiną ciepła". Pomoc zwierzętom zimą

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 23:00
Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce (OPP) zostało założone w 1864 roku, po upadku powstania styczniowego. Była to druga na świecie tego typu organizacja – po powstałym kilka lat wcześniej brytyjskim – Królewskim Towarzystwie i pierwsze w Polsce stowarzyszenie społeczne działające w sposób ciągły i zorganizowany.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szlachetny jak bielik. "To ptak pełen ludzkich cech"

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 12:49
Opanowany, bezkonfliktowy, romantyczny i wierny swojej ukochanej - największy ptak drapieżny w Polsce, czyli bielik ma wiele cech, których nie powstydziłby się człowiek. - Jest bardzo szlachetny - mówiła Anna Węgrzynowicz z warszawskiego ogrodu zoologicznego.
rozwiń zwiń