Tutaj czas płynie wolniej

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 18:03
Maria urodziła się pod Warszawą i od dzieciństwa mieszkała w stolicy. Ale zawsze wiedziała, że miasto jest nie dla niej, że nie nadaje się do bloków. Kilka lat temu postanowiła przenieść się na wieś.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Lapina

Teraz hoduje kury, które są pasją jej życia. Ma też inne zwierzęta: koty, psy, króliki i planuje, że bedzie jeszcze kilka innych. Szybko też zintegrowała się z lokalną społecznością, która teraz już traktuje Majkę, bo tak na nią mówią, jak "swoją". A i ona kocha to miejsce i właściwie już nie wyobraża sobie życia gdzie indziej, a tym bardziej w wielkim, zatłoczonym mieście.


Posłuchaj
10:41 TROJKA Reportaz 2021_03_23 17-40-11.mp3 Wsi spokojna, wsi wesoła (Reportaż/Trójka)

- Jak przyszłam zobaczyć ten dom do kupienia, urzekły mnie... kozy na podwórku. Było lato i piękne mlecze na łące: zielona w żółte kwiaty. I na tym dywanie z kwiatów pasły się trzy kozy - wspomina Maria. - Stanęłam i powiedziałam, że ja to biorę. I tak się zaczęło - opowiada.

To był stary dom: 70 m2 do remontu, 3 tys. metrów działki, chlewik i stodoła do zburzenia. Wiadomo było, że trzeba będzie zainwestować, także pracę swoich rąk. Ale Marii to nie przerażało. - Część domu była drewniana, część murowana, więc to wszystko trzeba było obić płytami gipsowymi. Trzeba też było zrobić inaczej pokoje, bo kiedyś się chodziło dookoła: z sieni do pokoju, z pokoju do pokoju, z pokoju do pokoju i znowu do sieni - pokazuje. - Nie było też łazienki. A w kuchni zostawiłam stary piec - dodaje.

- Uwielbiam ciszę. A w Warszawie jak pójdę na róg Solidarności i Jana Pawła, to gubię się czasami: nigdzie się nie spieszę, ale ludzie pędzą, a ja - za nimi! I pytam się "po co ja biegnę?" - opowiada Maria. - A tutaj nie ma takiego pośpiechu i życie spokojniejsze. Czas płynie wolniej: ludzie wolniej jadą, wolniej sprzedają, urzędnicy wolniej przyjmują...


***

Tytuł reportażu: "Wsi spokojna, wsi wesoła"
Autorka reportażu: Ewa Michałowska
Data emisji: 23.03.2021
Godzina emisji: 17.40

pr

Czytaj także

Sowa jarzębata. Celebrytka z Północy

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 17:43
– To była bardzo prozaiczna sytuacja. Sowa była bardzo aktywna i polowała, siadała dość nisko. Przejeżdżający drogą kierowca, pan Tomasz Napiórkowski, zauważył na latarni ciekawego, nietypowego ptaka. Zrobił mu zdjęcie i przesłał do znajomego ornitologa, który natychmiast zidentyfikował sowę jarzębatą, ponieważ te sowy pojawiają się w Polsce niezwykle rzadko. Przylatują do nas z północy: ze Szwecji, Norwegii – opowiada jeden z pasjonatów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyczny dom i kuźnia talentów. Inspirujące Lusławice

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 18:03
Eryk Koszela ma 14 lat, a Wojciech Niedziółka – 17. Pierwszy jest fortepianistą, a drugi skrzypkiem. Obaj uważani są za wybitnych instrumentalistów u progu kariery estradowej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ranczo w ogniu". Czy uda się wspólnymi siłami odbudować wyjątkowe miejsce?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 17:44
W nocy z poniedziałku na wtorek w Wild West Ranch w Dębogórzu (województwo pomorskie) wybuchł pożar. Właściciel, zwany przez mieszkańców okolicy Szeryfem, razem z pracownikiem walczył o uratowanie z żywiołu wszystkich zwierząt. One ocalały, on ciężko poparzony trafił do szpitala. Straty są ogromne. 
rozwiń zwiń