Bezdomny specjalista od bezdomności. Reportaż [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 18:00
Przez ponad 20 lat Paweł Ilecki był osobą bezdomną, a obecnie jest specjalistą od bezdomności. W Instytucie Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego pisze pracę doktorską o środowisku ludzi bezdomnych. Mieszka w Domu Pomocy Społecznej na warszawskiej Ochocie.
Paweł Ilecki
Paweł IleckiFoto: Fot. Arch. Paweł Ilecki

shutterstock_bezdomny 1200.jpg
Na pomoc bezdomnym

Dzieciństwo i młodość pana Pawła były normalne, można nawet powiedzieć – szczęśliwe. Po studiach zaczął pracę w "Cepelii", a po jej likwidacji w Muzeum Narodowym. Jednak problemy rodzinne (rozwód i śmierć matki) i niezbyt odpowiednie towarzystwo spowodowały, że pojawiły się narastające problemy z alkoholem. Zaczęły się problemy w pracy, w listopadzie 1996 roku stracił mieszkanie...


Posłuchaj
10:31 TROJKA Reportaz 2021_03_29 17-46-09.mp3 Badacz uprzywilejowany (Reportaż/Trójka)

– To niesamowite uczucie deprywacji psychicznej, społecznej: człowiek nie widzi sensu, żadnego światełka w tunelu. Wylądowałem na Dworcu Centralnym, bo wiedziałem, że tam się osoby bezdomne spotykają, trafiłem do jednej noclegowni, drugiej. Z każdej po pewnym czasie wylatywałem – opisuje początki swojej bezdomności pan Paweł.

Pierwszy raz przestał pić po sześciu latach, w 2002 roku, kiedy trafił do noclegowni "Hades" prowadzonej przez Marka Kotańskiego. – Szybko się tam zaadaptowałem i pomyślałem "Paweł, możesz tu zostać, wystarczy przestać pić". I tak zrobiłem. Przypomniało mi się, że znam się na cenach antyków, staroci, przedmiotów kolekcjonerskich, więc zająłem się czymś, co nazywałem "Redystrybucją mienia porzuconego w szarej strefie" – wspomina. – Potrafiłem, wychodząc o 3 rano, na rowerze pojechać na Bródno i objechać 50-60 śmietników szukając staroci. Udawało mi się z tego utrzymywać – opowiada.

Po czterech latach, w 2006 roku, noclegownię z dnia na dzień zlikwidowano, a jej mieszkańców wyrzucono na ulicę. – Oczywiście kolejne załamanie, bo mi się wszystko zmieniło. Znowu zacząłem pić – mówi Paweł Ilecki.


***

Tytuł reportażu: Badacz uprzywilejowany
Autorka reportażu: Grażyna Wielowieyska
Data emisji: 29.03.2021
Godzina emisji: 17.46

pr

Czytaj także

Wszystko zaczyna się od rozmowy (i uważnego słuchania)

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2021 17:50
Właściciel firmy, samotna staruszka, student... W milczeniu i stresie próbują radzić sobie z sytuacją, w której się znaleźli. Czasem jest to nieudana działalność gospodarcza, czasem kolejny kredyt, choroba czy tak jak teraz – pandemia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przerażające oblicze stalkingu

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 18:00
Znany gdański wykładowca akademicki zawiadomił szpital, że jego była partnerka chce popełnić samobójstwo i właśnie pisze list pożegnalny. W efekcie kobieta trafiła na tydzień do szpitala psychiatrycznego. Informacja okazała się jednak fałszywa – była zemstą odrzuconego mężczyzny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Islandia – raj na Ziemi. Czy na pewno? Posłuchaj reportażu

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 18:00
– Kiedyś wystarczyło przejść się główną ulicą Reykjaviku, by znaleźć pracę. Teraz jest o wiele ciężej – mówi jeden z bohaterów reportażu.
rozwiń zwiń