Zupełnie inne przeżycie. Religijny wymiar Wielkanocy w czasach COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 19:00
Rok temu Wojciech zobaczył na ekranie telewizora papieża Franciszka udzielającego błogosławieństwa "Urbi et Orbi" na dotychczas zatłoczonym placu św. Piotra zupełnie samego.
W związku z pandemią koronawirusa, w trakcie Wielkanocy 2021 wielu katolików nie może osobiście uczestniczyć w nabożeństwie. Biskupi zachęcają do skorzystania z dyspensy, a kościoły, stacje telewizyjne i radiowe zapewniają transmisje mszy świętych na żywo
W związku z pandemią koronawirusa, w trakcie Wielkanocy 2021 wielu katolików nie może osobiście uczestniczyć w nabożeństwie. Biskupi zachęcają do skorzystania z dyspensy, a kościoły, stacje telewizyjne i radiowe zapewniają transmisje mszy świętych na żywoFoto: PAP/Łukasz Gągulski

Posłuchaj
11:38 Reportaz Trojka 2021_04_01-17-44-31.mp3 "Czas zmiany" – reportaż Magdy Skawińskiej (Reportaż/Trójka)

 

– Było to dla mnie trudne. Miałem poczucie, jakby ten hierarchiczny, namacalny Kościół zaczął się rozpadać. Przypomniałem sobie słowa papieża Benedykta, który powiedział, że przyjdzie czas, kiedy Kościół się zawali, a my będziemy elitami. Czas pandemii trochę to pokazuje – wspomina mężczyzna.

Liturgia przed ekranem

Wojciech jest bardzo zaangażowany w życie swojej parafii. Od dwóch lat jest nadzwyczajnym szafarzem komunii świętej, ale udziela się także w zwykłych pracach porządkowych w kościele. – Dla mnie być na liturgii to być na niej bardzo czynnie. To nie tylko siedzenie – mówi bohater materiału, który z powodu pandemii został zmuszony do uczestniczenia w liturgii zdalnie. Wcześniej nie brał też udziału w przygotowaniach, ponieważ z pewnych rzeczy po prostu zrezygnowano – Trudno jest uczestniczyć w mszy przed ekranem. Ktoś zacznie krzyczeć, zadzwoni domofon. To przeszkadza – ubolewa. 

Czas przesiewu

Zdaniem Wojciecha, w czasie pandemii koronawirusa Kościół się zmienia. – Brak jest tej wielkosobotniej radości, kiedy mogliśmy wykrzyczeć "Alleluja!", kiedy ściskaliśmy się i pozdrawialiśmy. Teraz też jest radość, ale przytłumiona – opisuje bohater reportażu. – Dla mnie pandemia była początkiem braku wspólnoty w Kościele. Dziś mamy czas przesiewu – podsumowuje.

***

Tytuł reportażu: "Czas zmiany"
Autorka reportażu: Magda Skawińska
Data emisji: 01.04.2021
Godzina emisji: 17.44

kr

Czytaj także

Polacy i Żydzi w obliczu Holokaustu. Reportaż Jakuba Tarki "Wspólny wątek życia"

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 18:03
Leszek Szulc i jego rodzice w 1997 roku zostali odznaczeni medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Podczas wojny przez 10 miesięcy w swoim domu na przedmieściu Stryja (dawny obwód lwowski) ukrywali małżeństwo Żydów: Sonię i Jonasza Fridlerów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezdomny specjalista od bezdomności. Reportaż [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 18:00
Przez ponad 20 lat Paweł Ilecki był osobą bezdomną, a obecnie jest specjalistą od bezdomności. W Instytucie Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego pisze pracę doktorską o środowisku ludzi bezdomnych. Mieszka w Domu Pomocy Społecznej na warszawskiej Ochocie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kilimandżaro – szczyt Aleksandra Doby. Reportaż [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 18:15
Aleksander Doba – wybitny polski podróżnik, który jako pierwszy człowiek na świecie samotnie przemierzył kajakiem Atlantyk. Zrobił to trzykrotnie! Niespodziewanie zmarł 22 lutego tego roku, tuż po wejściu na szczyt Kilimandżaro, najwyższej góry Afryki. Zdobycie jej było jego marzeniem. Posłuchaj reportażu Małgorzaty Wosiek! 
rozwiń zwiń