Bruce Lee we wspomnieniach swojego ucznia

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 18:15
Nie dba o rozgłos, ale za to dba o dyskrecję. Nienaganne maniery, inteligencja i piękna polszczyzna, mimo wielu lat na emigracji, uderzają przy pierwszym kontakcie ze Staszkiem. Prosi, by tylko tak go nazywać. I już.
Woskowa figura Brucea Lee w galerii Madame Tussauds
Woskowa figura Bruce'a Lee w galerii Madame TussaudsFoto: Shutterstock.com/Anton_Ivanov

wieś jesień 1200.jpg
Tutaj czas płynie wolniej

Jedyny Polak, który był bliskim uczniem Bruce'a Lee, legendarnego twórcy i nauczyciela jet kune do (odmiany kung-fu), a później gwiazdora filmowego, mieszka pod Los Angeles. W reportażu wspomina swojego mistrza, z którym był związany od połowy lat 60., aż do jego niespodziewanej śmierci w lipcu 1973 roku.


Posłuchaj
13:06 TROJKA Reportaz 2021_03_31 17-43-08.mp3 Uczeń Smoka (Reportaż/Trójka)

– Był osobą uprzejmą, choć widać było, że jest człowiekiem zdecydowanym. Mówił dosyć głośno i dobitnie, ale był towarzyski i bardzo chętnie wyjaśniał to, o co się go poprosiło. Bruce Lee był dobrym nauczycielem – wspomina Staszek, uczeń legendarnego mistrza sztuk walki. – Miał przyjaciół, ale i krytyków w Chinatown w San Francisco. Tych, którzy nie chcieli, aby nas, blade twarze, uczono kung-fu. To wiązało się z faktem, że Chińczycy wiele nacierpieli się, kiedy emigrowali do Ameryki: byli wyzyskiwani, poniżani. Uważali kung-fu za tajną broń – dodaje.

Bruce Lee, legenda/YouTube POLMEDIA OFFICIAL


– Bruce powiedział nam, że 80 procent azjatyckich systemów walki to nonsens. Śmiał się z tego, mówiąc, że to jest taniec: "raz, dwa, trzy, cza-cza-cza". Ruchy w próżni, które nie uczą realiów prawdziwej walki – tłumaczy Staszek. – To, co Bruce pokazuje w filmach, nie jest tym, co ćwiczyliśmy. W filmach stosuje pokazowe, niemalże cyrkowe techniki, których by nigdy w praktyce nie zastosował – wyjaśnia.

Śmierć smoka/YouTube Kino Swiat VOD

***

Tytuł reportażu: Uczeń Smoka
Autorka reportażu: Dorota Jaśkiewicz-Łebek
Data emisji: 31.03.2021
Godzina emisji: 17.43

kw/pr

Czytaj także

Muzyka wśród zgiełku. Historie ulicznych muzyków

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 15:03
Część artystów świadomie decyduje się rozpocząć swoją karierę od grania na ulicy. Wielu z nich nie chce współpracować z wytwórniami muzycznymi, bo cenią sobie niezależność i bliski kontakt z ludźmi. Jak mówią, to uczy pokory: cieszy, gdy się podoba i zachęca, by grać dalej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sowa jarzębata. Celebrytka z Północy

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 17:43
– To była bardzo prozaiczna sytuacja. Sowa była bardzo aktywna i polowała, siadała dość nisko. Przejeżdżający drogą kierowca, pan Tomasz Napiórkowski, zauważył na latarni ciekawego, nietypowego ptaka. Zrobił mu zdjęcie i przesłał do znajomego ornitologa, który natychmiast zidentyfikował sowę jarzębatą, ponieważ te sowy pojawiają się w Polsce niezwykle rzadko. Przylatują do nas z północy: ze Szwecji, Norwegii – opowiada jeden z pasjonatów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kilimandżaro – szczyt Aleksandra Doby. Reportaż [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 18:15
Aleksander Doba – wybitny polski podróżnik, który jako pierwszy człowiek na świecie samotnie przemierzył kajakiem Atlantyk. Zrobił to trzykrotnie! Niespodziewanie zmarł 22 lutego tego roku, tuż po wejściu na szczyt Kilimandżaro, najwyższej góry Afryki. Zdobycie jej było jego marzeniem. Posłuchaj reportażu Małgorzaty Wosiek! 
rozwiń zwiń