Obraz poety w wierszach – z planu słuchowiska [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 18:00
Teatr Polskiego Radia przygotował wyjątkowe słuchowisko (emisja 10.04 w radiowej Jedynce, po godz. 21) złożone z utworów Adama Zagajewskiego w mistrzowskich wykonaniach. Wiersze interpretują m.in. Danuta Stenka, Olgierd Łukaszewicz, Adam Ferency. Jaki obraz poety wyłania się z jego dzieł?
Adam Zagajewski
Adam Zagajewski Foto: Kusiński Wojciech/PR2

PAP Adam Zagajewski 1200.jpg
Adam Zagajewski: bronię fantazyjnej postawy wobec świata

– Rzadko jest teraz okazja nagrania takich utworów w Teatrze Polskiego Radia, kiedyś to częściej się robiło. Dlatego poprosiłem najlepszych aktorów, mistrzów słowa, żeby powiedzieli te wiersze po swojemu – mówi reżyser słuchowiska Waldemar Modestowicz. – To słuchowisko będzie bardzo oszczędne w formie, bo słowo jest tam najważniejsze – tłumaczy.


Posłuchaj
11:19 TROJKA Reportaz 2021_04_08 17-44-00.mp3 Adam Zagajewski, czyli poeta jasny (Reportaż/Trójka)

 

Olgierd Łukaszewicz z poezją Zagajewskiego spotkał się w Teatrze Powszechnym w przedstawieniu "Wszystkie spektakle zarezerwowane". – Były to wiersze protestu czasów "Solidarności". Był wyrazicielem moralnego niepokoju, kimś, kto zapowiada rewolucję i zapowiada, że to się wszystko rozwali – wspomina. – A moralną odpowiedzialnością obarcza wszystkich: za to taplanie się w tej szarości i niemoralnym układzie. Ale gdzie jest też miejsce dla czułości... – dodaje Olgierd Łukaszewicz.

– Spędziliśmy prawie trzy godziny w studio. Gdy słyszeliśmy te różne głosy czytające jego wiersze, tym bardziej można było pojąć, jak wielkim był poetą – mówi Adam Ferency. – A ja sam zawsze pozostanę z tym jego delikatnym głosem i wielką dyskrecją, którą miał w sobie. Dzisiaj sobie uświadomiłem, że nigdy nie usłyszałem jego podniesionego głosu – wskazuje aktor.

***

Tytuł reportażu: Poeta bez lęku
Autor reportażu: Jakub Tarka
Data emisji: 8.04.2021
Godzina emisji: 17.44

Czytaj także

"Król życia". Reportaż o Krzysztofie Dzikowskim

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 14:30
Krzysztof Dzikowski jest autorem tekstów piosenek, scenarzystą filmowym, literatem. Spod jego pióra wyszły takie wielkie, niezapomniane przeboje muzyki rozrywkowej lat 60. i 70. XX w., jak "Anna Maria" i "Ciągle pada" Czerwonych Gitar, "Mały Książę" Kasi Sobczyk czy "Gondolierzy znad Wisły" Ireny Jarockiej. Przez niektórych nazywany jest królem życia. Dlaczego?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyczny dom i kuźnia talentów. Inspirujące Lusławice

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 18:03
Eryk Koszela ma 14 lat, a Wojciech Niedziółka – 17. Pierwszy jest fortepianistą, a drugi skrzypkiem. Obaj uważani są za wybitnych instrumentalistów u progu kariery estradowej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podcast, który pomaga przetrwać pandemię [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 18:00
Pandemia trwa ponad rok. Ludzie przeżywają lęki, cierpią na samotność i brak kontaktów z bliskimi. Dwie energiczne, wrażliwe społecznie kobiety wpadły na pomysł, jak pomóc.
rozwiń zwiń