Reportaż "Nick na przekór pandemii" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 18:00
Nick Sinckler to amerykański wokalista, który od kilkunastu lat mieszka w Polsce i rozwija karierę muzyczną. Trzy lata temu wydał debiutancki album "11 x 11"  – płytę w pełni polskojęzyczną. Czas pandemii był dla niego, jak dla wielu muzyków, wielkim sprawdzianem.
Nick Sinckler
Nick Sinckler Foto: PAP/Leszek Szymański

Posłuchaj
10:55 Trojka Reportaz 2021_04_14-17-45-42.mp3 Nick Sinckler o pandemicznej codzienności muzyków (Reportaż/Trójka)

 

Koncerty online, brak spotkań z publicznością i praca zastępcza (często w innym zawodzie) to codzienność wielu artystów. – Znam ludzi, którzy przez pandemię wpadli w taką depresję, że nie chcieli już śpiewać – powiedział Nick Sinckler, który obecnie pracuje jako korepetytor języka angielskiego. – Pracowałem w restauracji, ale teraz jest zamknięta. Pracowałem też jako ratownik, ale zamknięto baseny. Co mogłem zrobić? – śmieje się.

Maria Sadowska fot Iza Grzybowska 1200.jpg
Czas pandemii - czas zmian, także w kulturze

Artysta przygotowuje nowy, autorski materiał na dwie kolejne płyty. Premiera pierwszej z nich jest zaplanowana już na czerwiec. – Jeden z albumów robię z moim przyjacielem Andrzejem Dankiem. Będzie soulowy, funkowy i w stylu disco. Drugi nagrywam z moim zespołem i będzie to tylko funk – opisuje Nick Sinckler.

Czy żałuje, że wybrał niełatwą muzyczną drogę? Jak w dobie pandemii odnajduje siłę do pracy twórczej? Muzyk przyrównuje obecny czas do wojny – nawet w takich sytuacjach ludzie chcą chodzić do teatru i słuchać koncertów, by zrobić sobie "wakacje od codzienności". – Mój zawód jest potrzebny. Musimy być silni i to przetrwać. Mogę robić to, co kocham, a to najważniejsze – przekonuje.

NickSincklerMusicMind/Nick Sinckler - Soul Clap - Live Session 2021

***

Tytuł reportażu: "Nick na przekór pandemii"
Autor reportażu: Antoni Rokicki
Data emisji: 14.04.2021
Godzina emisji: 17.45

kr

Czytaj także

Obraz poety w wierszach – z planu słuchowiska [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 18:00
Teatr Polskiego Radia przygotował wyjątkowe słuchowisko (emisja 10.04 w radiowej Jedynce, po godz. 21) złożone z utworów Adama Zagajewskiego w mistrzowskich wykonaniach. Wiersze interpretują m.in. Danuta Stenka, Olgierd Łukaszewicz, Adam Ferency. Jaki obraz poety wyłania się z jego dzieł?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dramatyczna historia bunkra "Krysia" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 18:11
Podczas okupacji, na warszawskiej Ochocie przy ul. Grójeckiej 77, rodzina miejscowych ogrodników, Wolskich, ukrywała blisko 40 osób – uciekinierów z getta. Bunkier "Krysia" był zlokalizowany pod szklarnią. 8 marca 1944 roku Niemcy namierzyli tę kryjówkę. Wszystkich, zarówno ukrywanych, jak i ukrywających, aresztowali i przewieźli na Pawiak. Tam, trzy dni później, zamordowali.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Katyń – pamiętam". Reportaż na podstawie relacji świadków [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 18:00
– 13 kwietnia otrzymałem wiadomość o Katyniu. Pierwsze nazwiska na liście to były nazwiska moich najbliższych – wspomina ksiądz prałat Zdzisław Peszkowski, kapelan "Rodzin Katyńskich" i pomordowanych na Wschodzie. 11 kwietnia 1943 roku niemiecka agencja Transocean podała komunikat o odnalezieniu w lesie katyńskim grobów tysięcy polskich oficerów. "Katyń – pamiętam" to reportaż przedstawiający dramat więźniów obozów jenieckich.
rozwiń zwiń